Süt, ekmek ve gazete


sepettx0

Yetişmekte olan nesillerin ve bilhassa kadınların beslenme unsurları arasında ilk sırayı “süt” alıyor. Oysa ülkemizde “süt içme alışkanlığı” çok düşük seviyede. Bunun önüne geçilmesi için zaman zaman okullara süt dağıtıldığını biliyoruz. Epeyce bir zaman önce ise ABD’den gelen süttozu dağıtılıyordu.

Bu yıl Türkiye’de süt üretimi 8.3 milyon tondan 12.5 milyon tona yükselmiş. Günde 500 tonu bulan bir üretim fazlası var ve bu fiyatların düşmesine sebep olarak üreticiyi mağdur ediyor. Besiciler zor durumda.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bu meseleyi çözmek için bazı formüller geliştirdi. Bunlardan biri (Tabii ilk akla gelen) okullara süt dağıtılması. Günde 2.5 milyon çocuğa süt verilmesi planlanıyor.

İkinci formül Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu’nun dağıttığı gıda paketlerine sütün dahil edilmesi.

Yoksul ailelere süt dağıtım projesi kapsamında 400 bin aileye, aile başı günde bir litre süt dağıtılması hedefleniyor.

Üçüncü proje ise tazeliğini süte göre daha uzun süre koruyan süt tozu üretiminin artırılması. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu amaçla Devlet Planlama Teşkilatı’na başvurarak 100 milyon TL’ye kadar kaynak istedi. Süttozu üretimine gidilirse fiyat düşüşleri önlenecek, üreticinin zarar etmesi engellenecek.

Bütün bunlar acilen alınması gereken tedbirler. Hepsine katılıyoruz.

Şimdi hatırlamıyorum ama İstanbul Belediyesi seçimleri öncesi bir aday, “Eğer seçilirsem, her sabah İstanbul’da hanelerin kapı önlerine, süt ekmek ve gazete bırakacağım” demişti.

Bu güzel bir düşüncedir.

Hatta bir hayat tarzı unsurudur.

İnsanlar sabah uyandıklarında kapının önünde ekmek, süt ve gazetenin durduğuna inanır ve alışırsa, güne başka türlü başlar; bir güven içinde hisseder kendini.

Bence belediyeler uzun vadede bu formülü tatbik sahasına koymalıdır. Elbette ki ilk uygulama yoksul ailelerden başlayacaktır. Sütün temini, depolanması, dağıtımı geniş bir organizasyon ister. Aynı şekilde ekmek ve gazete de öyle.

Ancak bu yapılmayacak bir şey değildir. Metropol dışındaki kentlerde bir merkez-çevre planlaması yaparak bu uygulama daha kolay halledilebilir. Her kente depo yapmanız gerekmez.

Ekmek konusu içine katılan kimyasallar ile çok önemli bir beslenme meselesidir. Yapılan denetlemelerde çok kötü şartlarda üretildiği görülüyor. Belediyeler “Halk Ekmek” üretimini genişletmeli ve halka sağlıklı ekmek ulaştırmalıdır.

Bu yolda ziraî ilaçlar ile zehirlenmemiş topraklarda üretilen buğdaylar yapılan anlaşmalar ile satın alınır ve uygun değirmenlerde öğütülerek sağlıklı un elde edilir. Sanırım Kadir Başkan bunu kısmen yapıyor.

Organik un ve organik ekmek başta gelen gıda olmalıdır. Ekmeğin içinde insan vücudunun temel ihtiyacı olan bütün besin ve mineraller vardır. Ekmek deyip geçmemeli.

Gazeteye gelince, bu elbette yine belediyenin finanse edeceği (Ki nitekim bazı belediyeler bunu kısmen yapıyor) bir “kent gazetesi” olacaktır. Gazeteyi çıkaranlar bunu propaganda için kullanmamalıdır. Yoksa inandırıcılığını kaybeder, paket yapmaya yarar.

Bu gazete kent hayatını yansıtmalı, okurlara şehirli olma bilinci aşılamalı, yaşadıkları kentin kültürünü aktarmalı, aynı zamanda şehirde nelerin olup bittiğini haber olarak vermelidir.

Bizde mahalli basın ne yazık ki pek gelişmemiştir. Belki böyle bir proje ile mahalli basın da gelişme imkanı bulur.

Yukarıda sıraladığım eylemler bazılarına “ütopik” görünebilir. Hiç de öyle değil.

Bir belediye şehrin çöpünü toplayabiliyorsa, süt de dağıtabilir. Ancak bu uygulamanın uzun sürmesi, şehir halkında bir alışkanlık yaratması gerekiyor.

O zaman ülkedeki süt üretim ve tüketimi istenen seviyeye çıkacak, yeni nesiller daha sağlıklı beslenecektir.

Kısa vadeli çözümleri tatbik edelim, üreticiyi mağdur etmeyelim; ama meselenin temeline inerek süt konusunda yukarıda anlatılanları da elimizin tersi ile itmeyelim.

Bunu pek çok kişi düşünmüştür, pek orijinal bir buluş değil ama çok sağlam. Yeter ki tatbik alanı bulabilsin. Yerel seçimler öncesi adaylara bir proje de bizden olsun dedik.


Mustafa Kutlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: