Dr. Afiyet Sıddıki


afiyet-siddiki

ABD’nin Bagram esir kampında bulunan ‘650 no’lu’ esirin hikâyesi yürekler parçalar cinsten. Kamptaki tüm esirler, işkence altında onun çığlığını duyunca acılarını unuttu.

Sömürgecilik ve kölelik dönemi geriye dönülemeyecek şekilde sona erdi deniyor. Ancak ABD denen haydut dev sayesinde Somali’den, Irak’a oradan Afganistan’a, Pakistan’a hatta Guantanamo’ya kadar olup bitenler, bu düşünceyi geçersiz kılıyor. Aslında değişen sadece emperyalizmin rengi.

Bütün dünya, Guantanamo’nun 21. yüzyılda insanoğlunun alnında bir utanç lekesi olarak durduğu konusunda hemfikir. Oysaki bir kaç insan hakları örgütü hariç bu konuda kimse sesini yükseltemiyor. İnsan hakları örgütlerinin sesleri de Amerika’nın çıkardığı gürültüler, tank paletleri ve savaş uçaklarının gürültüsü arasında eriyip gidiyor.

Raporlar, farklı etnik kökenlerden olan Guantanamo mağdurlarının %74’ünün Pakistan, %14’ünün ise Afganistan güçleri tarafından tutuklanarak ABD ve müttefiklerine teslim edildiğini, bu yaptığının karşılığı olarak her iki ülkenin milyonlarca dolar para aldığını ortaya koyuyor. Geri kalan tutuklular ise diğer dünya devletleri tarafından tutuklanarak Amerikan güçlerine teslim edilmiş. Pakistan istatistik kaynakları, Müşerref rejiminin el-Kaide örgütüne mensup olduğu iddiasıyla en az 750 kişiyi Amerikan güçlerine teslim ettiğini kaydediyor. Bu suçlamayla tutuklananlar arasında farklı etnik kökenden çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu insanlar var.

ACILARI UNUTTURAN ÇIĞLIK

Muzam (Moazzam) Begg adlı İngiliz vatandaşı, 2002 yılında Pakistan topraklarında yakalandıktan sonra ABD’ye teslim edilerek Afganistan’daki Bagram üssüne nakledilmiş. Amerikan güçleri nakledildiği üsde bu İngiliz vatandaşına olmadık işkenceler yapmışlar. Ancak duyduğu bir çığlıktan sonra kendisine yapılan işkenceleri unutmuş. Daha sonra gecenin karanlığını bir alev topu gibi yaran ancak kulak veren kimsenin çıkmadığı bu çığlığın nereden geldiğini öğrenmiş. Çığlığın sahibi, üsde çeşitli işkence, tecavüz, dayak, hakarete uğramakta olan tek kadın tutukluymuş. Ayrıca bu kadın tutuklu, tuvalet ihtiyacını herkesin gözü önünde, erkekler tuvaletinde gidermek zorunda kalıyormuş. Adı da “650 no’lu tutuklu”ymuş.

YVONNE RİDLEY KİMLİĞİNİ TESPİT ETTİ

Muzam Begg bu konunun ayrıntılarını Guantanamo Hapishanesi’nden çıkıp vatandaşı olduğu İngiltere’ye dönmesinin ardından 2005 yılında yayınladığı günlüklerinde anlatıyor. Kitapta yazılanlar, Afganistan’da Taliban’ın elinde rehin kalıp daha sonra Müslüman olan meşhur gazeteci Yvonne Ridley’i harekete geçirerek bu kadın tutukluyu bulup onunla tanışmaya teşvik ediyor. Ridley, bu yalnız ve gariban kadının kimliği hakkında araştırma yaptıktan sonra onun, en küçüğü bir aylık en büyüğü dört yaşında olan üç çocuğuyla birlikte Karaçi’den İslamabad’a yolculuk yapmak üzere havaalanına gittiği sırada 2003 yılında ortalıktan kaybolan Pakistanlı Doktor Afiyet Sıddıki olduğunu öğreniyor. Kimse o tarihten sonra ona ne olduğunu bilmiyor, sadece Amerikan basınında bu kadının Pakistan polisi tarafından tutuklanarak Amerikan güçlerine teslim edildiğine dair bir habere rastlıyor.

İslamabad’daki Yüksek mahkemeye başvuruda bulunularak Pakistan hükümetinden Doktor Afiyet Sıddıki hakkında araştırma yapması ve gerekli her türlü bilgiyi halka vermesi için bir dava açılıyor. Yargıç, bir sonraki oturumun, tanıkların ve davayı açanların dinlenmesi için 9 Eylül tarihinde yapılmasını öngörüyor.

BİLİNCİNİ KAYBETTİ, SAHİPSİZ KALDI

1972 yılında Karaçi’de doğan Doktor Afiyet Sıddıki, tıp eğitimini Amerika’da gördü. Eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine geri döndü. Başörtüsü taktığı söyleniyor. El-Kaide ile ilişkisinin olduğu şüphesi bulunmakla birlikte şu ana kadar bu konuyla ilgili hiçbir şey ispat edilemiyor. Kendisine yöneltilen en büyük suçlama, ABD’de kullanmakta olduğu posta kutusunun daha sonra el-Kaide üyeleri tarafından kullanılması.

Dr. Afiyet Sıddıki’nin Bagram üssünde maruz kaldığı işkencelerden dolayı bilincini kaybettiği söyleniyor. Şimdi öyküsü gün yüzüne çıkınca kimsenin onu aramadığı ve Amerika cehenneminden kurtarmaya çalışmadığı belirtiliyor. Ancak bazı insan hakları örgütleri ve gazetecilerin Sıddiki’nin serbest bırakılması, kendisini tutuklayanların yargılanarak uluslararası polise teslim edilmesi yönünde çağrılarda bulunduğu biliniyor.

Bugün suçsuz olduğu ispatlanan ve hâlâ Bagram esir kampında bulunan mazlum kadın Dr. Afiyet Sıddıki’nin serbest bırakılması için başlatılan kampanyaya siz de destek verin:

http://www.petitiononline.com/af258633/petition.html

To:  Un Human Rights, European Court of Human Rights, Amnesty International USA, Islamic Human Rights Commission

Appeal for the Release of Dr. Afia Siddiqui & Her 3 Children

PAKISTAN/USA: A lady doctor is missing with her three children since five years after her arrest

Name of victim: Ms. Dr. Afia Siddiqui and her three children
Block 7, Gulshan-e-Iqbal, Karachi, Sindh province
The units of the alleged perpetrators: Intelligence agencies of Pakistan and the Federal Bureau of Investigation (FBI-US)

I am shocked to know that Dr. Afia Siddiqui, a Pakistani citizen has been missing with her three children since April 2003, after her arrest by intelligence agencies of Pakistan. The whereabouts of children is also unknown, which is a serious act of negligence on the part of the government with regard to its responsibility to protect the citizen of the Pakistan.
According to the information I have received Dr. Afia was picked-up by Pakistani intelligence agencies while on her way to the airport and initial reports suggested that she was handed over to the American FBI. A few days later an American news channel, NBC, reported that Afia had been arrested in Pakistan on suspicion of facilitating money transfers for terror networks of Osama Bin Laden.
On April 1, 2003, a small news item was published in an Urdu daily with reference to a press conference of then Interior Minister Faisal Saleh Hayat when, in reply to a question regarding the arrest of Dr. Siddiqui, he said she has not been arrested. But in another report the minister for interior said, You will be astonished to know about the activities of Dr. Afia.  A weekly English magazine in its special coverage on Dr. Afia reported that after one week of the incident, an intelligence agency official, a motor cyclist in plain clothes, came to the house of her mother and warned  We know that you are connected to higher-ups but do not make an issue out of her daughter s disappearance  and threatened her with dire consequences. After this development the whereabouts of Dr. Afia and her children are yet unknown.
What is also of grave concern to me is that when she was arrested by Pakistani intelligence authorities she was handed over to American intelligence agencies without being tried in Pakistan, I do not find any rationale in sending her along with her children to other country when there are Pakistani laws to deal with the suspected terrorists. It is known that President Musharraf handed over 600 suspected terrorists to America.
There are reports that in Afghanistan s prison of Bagram there is a woman prison known as Prisoner 650 and that she has been severely tortured. It is also widely suspected that Prisoner 650 is Dr. Afia Siddiqui. This prisoner has reportedly lost her mind due to constant rape and ill treatment.
I remind you that this is the duty of coalition government under Prime Minister Mr. Yousaf Raza Gillani to probe cases of those Pakistani suspected terrorists who have been handed over to foreign forces in the name of war on terror. The government should also inform Pakistani citizens about the whereabouts of Dr. Afia Siddiqui and her children. I also demand that government should also ensure the safety of her children.

n the light of recent media reports, I APPEAL TO all the champions of human rights across the world to come forward and play their role in locating the unfortunate Doctor and her three children. If she is guilty, PUNISH Her but please let us put an end to this misery of her family and her innocent children.

contact details of UN high commission of human rights
http://www.ohchr.org/EN/AboutUs/Pages/ContactUs.aspx
http://www.unhchr.ch/html/hchr/contact.htm

Islamic Human Rights Commission
Email info@ihrc.org
Web http://www.ihrc.org

Contact Amnesty International USA
aimember@aiusa.org

Yours sincerely,
Fawwaz Siddiqui

Sincerely,

Reklamlar

One response to this post.

  1. Posted by Waqas on Temmuz 23, 2009 at 2:28 pm

    Pakistan should immediately withdraw transit facilities given to US and NATO Military Shipment to Afghanistan, as the US continues to keep Dr. Afia in their custody on basis of thier cooked story on which no one can believe. We must realize that our cruel leaders have ability to negotiate rescheduling of loans but they cant negotiate or pressurize US to release afia.

    Join This Group: Stop US/NATO shipments for Release of Dr Afia Siddiqui
    http://www.facebook.com/group.php?gid=101968697859

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: