SAR (Specific Absorbtion Rate) – Özgül Soğurma Oranı


radyasyon

Vücudun 1 kg’ının sıcaklığını 1° C yükselten elektromanyetik enerji miktarı. ICNIRP: SAR= 4 Watt/kg. Bu değerin 10’da 1’i meslekleri gereği elektromanyetik alanlara maruz kalanlar için (0.4 W/kg), 50’de 1’i ise genel halk maruziyeti için  (0.08 W/kg) limit değeri kabul edilmiştir.

SAR insan için ölçülmez. Laboratuvarlarda fantom modellemesi ya da bilgisayar modellemesi ile dokunun birim kütlesinin soğurduğu enerji bulunur.

RF için SAR’ın zarar oluşturan biyolojik etki dozu 1 – 4 W / kg’dır. IEEE, ANSI, NCRP ve IRPA tüm vücut için SAR’ı 4 W/kg kabul etmiştir.

SAR = 0.4 W / kg (meslekleri gereği maruz kalanlar için)
SAR = 0.08 W / kg (genel halk için)

Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1996 yılından beri yürütülen Elektromanyetik Alan Projesinde (WHO-EMF Project) cep telefonu SAR değerleri için üst sınıra (0.08 W/kg) yakın olan 0.1 W/kg SAR değeri önerilmektedir. Bu değerin üzerindeki cep telefonlarının kullanılmaması tercih edilmelidir.

bu bilgiler gazi üniversitesi alıntıdır.

Bilindiği üzere kanser denilen şey hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır. İnsan vücudunun iç sıcaklığı 37-38 derece sanigrat arasındadır ve bu değer azalınca hipotermi artınca da halk dilinde söylenen havale vakıası meydana gelebilir. Diğer yandan vücud dengeli halde çalışırken dengesini bozacak şeylere vücutta elbet tepki verir.

Yukarıdaki bilgilerde mealen, cep telefonlarının etrafa elektromanyetik dalgalar gönderdiği ve bu dalgaların insan vücudunun sıcaklığını artırdığı söylenmiştir. Mikrodalga fırın mantığıyla aynı mantığı kurabiliriz burada. Günümüzde bundan kaçışın olmadığı katidir ki Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) bir eşik değer saptamış ve bu değeri insanlarda 0.08 SAR, elektromanyetik ortamlarda çalışmak zorunda olanlar için ise 0.4 SAR olarak belirlemiştir. Dikkat edersiniz ki verilerden daha küçük olanı genel halk baz alınarak koyulmuştur. Aşağıda verilen bağlantılardan kendi telefonunuzu bulup eşleştirme yaparsanız kendi kullandığınız telefonun SAR değerini görebilirsiniz.

———

Biraz denklemler üzerinden konuşalım:

1 watt= 1 joule / sn ; 1 SAR= 1 joule / ( kg.sn)  buradan gidişle 60 saniye telefonla konuşan ve telefonun SAR değeri 0.4 olan bir birey ( * işareti çarpım için kullanılmıştır)

(0.4 joule / (kg.sn))* 60 sn = 24 joule/kg kadar enerjiye maruz kalır. Bu,  1 kg maddeye 24 joulelük bir enerjinin düştüğünü gösterir, 1gr maddeye ise 24000 joule enerji demektir. 1 joule, bir cisme 1 metre yol adırmak için o cisme 1 newtonluk kuvet uygulamak için kullanılan işi verir. Biraz hayal edince neler olduğu aşikardır. Bu anlatılanlar ise olayın henüz mekanik diyebileceğimiz boyutudur. MEslea bir masayı elimizle ittiğimiz de o masayı gererir yere paralel itersek yerinden oynatabiliriz. İnsan vücuduna etki eden bu kuvvetlerin onda sıkıntı yapması çağımız insanın içinde buunduğu buhranlı, sıkıntılı, streli durumu özetlemeye yeter de artar kanaatindeyim

Bir de radyoaktivite var ki bunu da bunlara katarak olayın vahameti açıklanabilir. Kimse telefondan vazgeçemez artık belki lakin telefonunuzun sağlığınıza verdiği zararları azaltmak elinizde. Sanılmasın ki sizin kullandığınız cep telefonları konuşurken sadece size zarar veriyor. Elektromanyetik dalgalar sadece onu üreten cisim boyunca değildir. Antalya’dan uzun dalga yayınnn yaparak Rus radyosunu dinlemek gibi bir şey hayal edin. SAR oranı yüksek olan cep telefonlarının etraftaki herkesi etkilediğini de unutmayalım.

———-

Nokia için SAR eşleşmesi – http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Sony Ericsson için SAR eşleşmesi – http://sarvalues.wordpress.com/sony-ericsson/

Motorola için SAR eşleşmesi – http://rfhealth-sar.motorola.com/SAR/sar-LNprocess.jsp?region=North%20America&country=ALL&standard=IEEE-1&language=English

Samsung SAR eşleşmesi – http://sarvalues.wordpress.com/samsung/

Bu adreslerden giderek yukarıdaki bilgiler ışığında SAR eşlemesi yapabilirsiniz.

SAr değeri büyük ise lütfen telefonunuzu en kısa sürede değiştiriniz.

——-

Adem Kayadelen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: