Irak’ta çocuklar 400 dolara satılıyor


cocuk

ABD’nin George W. Bush yönetiminde başlattığı ‘Teröre Karşı Savaş’ kampanyasının duraklarından biri olan Irak’ta 6 yıllık işgalle gelen açlık susuzluk ve tedavi sıkıntılarının, yıkımın yanında işsizlik yüzünden çaresiz kalan aileler kandırılarak para karşılığında çocukları ellerinden alınıyor.

Ülkenin dört bir yanını sarmış, hükümet içindeki yolsuzlukları ve ülkedeki kargaşayı fırsat bilen çocuk mafyalarının kullandığı aracılar, sivil yardım kurumu üyesi kılığına girerek çok rahat bir şekilde çocukları ailelerinden koparabiliyorlar. Bu çocuklardan şanslı olanlar başka ailelere evlat olarak giderken bazıları cinsel istismar için satın alınıyorlar.

İngiliz The Guardian gazetesi, bu hafta yaptığı bir haber ile Irak’ta her sene en az 150 çocuğun 286 ila 5720 dolar arasında bir fiyatla, ailelerin fakirliklerini ve Irak Hükümeti’nde yayılmış yolsuzluğu fırsat bilen çocuk mafyalarına satıldığını ortaya koydu.

Gazete, bu suç mafyalarının Irak’ta çok düşük fiyatlarla çocukları satın alarak büyük karlar elde ettiklerine, bürokraside yaşanan kargaşanın da bu çocukların yurtdışına kaçırılmalarına nispeten yardımcı olduğuna işaret ediyor.

Çocuklardan Bazılar Cinsel Amaçlı Satılıyor

Yardım kuruluşları, 2005 yılından bu yana kaçırılan çocuk sayısının 3’te bir oranında arttığı ve bu yıl en az 150’ye ulaştığı kanaatini taşıyorlar.

Diğer yandan Irak Polis Birimi’nde görevli yüksek rütbeli bir subay, Irak’ta her ay en az 15 çocuğun satıldığını belirtiyor. Subay, bu çocukların bazılarının ülke içindeki insanlar tarafından, bazılarının büyütmek gayesiyle, bazılarının cinsi istismar, bazılarının ise yurtdışına gönderilmek gayesiyle satın alındığına işaret ediyor.

Iraklı görevliler, Irak’ta en az 12 çocuk mafyasının faaliyet gösterdiğini ve bu mafyaların her çocuk için sağlığı ve görüntüsüne göre kıyaslama yaparak 286 ila 5720 dolar arasında para ödediklerini belirtiyorlar. İngiliz gazetesi, satın alınan bu çocukların sunuldukları ülkelerin başında; Ürdün, Türkiye, Suriye, başta İsviçre, İrlanda, İngiltere ve İsveç olmak Avrupa ülkelerinin geldiğini açıklıyor.

Sivil Yardım Örgütü Kılığına Giriyorlar

Irak Polis Birimi’nin soruşturma bölümünden Albay Firas Abdullah; “Bu çocuk tacirlerinin, sivil yardım örgütleri için çalışıyor numarası yapan aracılar kullandıklarına, bu aracıların ailelerle görüşme yaparak, çocukların doğum belgesi, isminin değiştirilmesi, isimlerinin aracıların ya da yurtdışına özellikle de Suriye ve Ürdün’e çıkarılmaları, oradan da Avrupa’ya ya da diğer Ortadoğu ülkelerine nakilleri için para ödeyen kimselerin pasaportuna işlenmesi gibi mafyalarca istenen işlemleri tamamladıklarına dikkat çekiyor.”

Abdullah şöyle ekliyor; “Irak hükümetinin kadrolarına yayılmış yolsuzluk, bizim işimizi zorlaştırıyor. Bu çocuklar havaalanlarına ya da sınırlara ulaştıklarında her şey normal ve doğru gözüküyor. Bu da bizim kendilerinin kaçırıldığına dair açık bir delilden yoksun kalmamıza ve ülkeden çıkarılmalarını engellememize mani oluyor. Ardından son olarak Irak-Ürdün sınırı yoluyla İrlanda’ya gönderilmek istenen ve ailesi tarafından satılarak parasının önceden ödendiği ortaya çıkarılan 6 aylık bir bebeğin kaçırılması operasyonunu başarısız kıldıklarını belirtiyor.”

‘Irak’ta Çocuk Alıp Satmak Çok Kolay’

Raporda, bu alanda çalışan kimselerden birisinin Irak’ta çocuk satmanın ve ülkeden kaçırmanın çok kolay olduğunu çünkü Irak hükümetinde para karşılığı sahte evrak düzenleyip kimlik belgesi çıkartan şahıslar olduğunu söylediğine yer veriliyor. Bu şahıs ayrıca, fakir aileleri gözetlediklerini, maddi durumlarını ve borçlarını araştırdıklarını, paraya aşırı ihtiyaçları olduğundan emin olduklarını ve ancak bundan sonra çocuklarını satmalarına ikna etmek için müzakerelere başladıklarını belirtiyor. Diğer yandan genellikle yeni doğmuş çocukları seçtiklerine, nadiren de 4 yaşına ulaşmış çocukları satın aldıklarına işaret ediyor.

The Guardian Gazetesi, Irak’ta çocuk kaçırma ticaretine karışmış Ebu Hemizi diye bilinen bir şahsın şu sözlerine de yer veriyor; “Irak’tan çocuk kaçırmak, Irak Hükümeti’ndeki şahısların maaşlarının az olması gerekçesiyle para karşılığında sahte evrak hazırlamaya hazır olmaları nedeniyle diğer herhangi bir mekândan çocuk kaçırmaktan çok daha kolay ve ucuz. Herhangi bir aileyle görüşmelere başlamadan önce yaşam koşullarını inceliyoruz. İşsizlikten yakındığını, çocuklarına yemek getirecek gücünün olmadığını anladığımızda yardım görevlileriymişiz gibi yaparak güvenini kazandıktan sonra çocuğunu satın almayı teklif ediyoruz. Aileye de bazı yiyecekler ve elbiseler sunuyoruz.”

Yine aynı işte çalışan başka bir şahıs da arada çocukların hallerini sorduklarına işaret ederek, bir arkadaşının kendisine bir çocuğun Ortadoğu’da bir ülkede azalarının ekimi için kullanıldığını söylediğini ifade ediyor.

Haber Merkezi / TİMETURK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: