Ene Ahmet Ene Filistin


46035

Filistinli çocuk herkesi şaşırttı

Katar’dan yayın yapan ünlü el-Cezire televizyonu Sabah Sohbeti programına, yetenekli bir çocuk olan Filistinli Ahmet Avad Zayid’i konuk etti. Ahmet Zayid, büyük kısmı Filistinli kadın ve çocuk 1400’den fazla kişinin şehid düştüğü İsrail’in son Gazze saldırısı hakkında Gazzeli çocuklarının çektikleri zorluklardan bahsederken akıcı dili ve cesaretiyle dünyayı hayrete düşürdü.
Daha sadece 8 buçuk yaşında olan Ahmet, Sabah Sohbeti programında yaptığı konuşmada Gazzeli çocukların saldırıların gölgesinde hergün çektikleri zorlukları ve dünyadaki akranları her türlü imkana sahipken kendilerinin nasıl da eğitimden, oynamaktan, güven hissinden mahrum kaldıklarını anlattı. Gazze’nin Salatin Mahallesindeki Ebu Cafer el-Mansur Okulu’nun İsrailli savaş mekanizması tarafından yıkılışından ve öğrencilerinin Tel Zatır’daki okula taşınmak zorunda kalışlarından acı ile bahsetti.

Filistinli küçük çocuk Ahmet, Gazze’li çocukların büyük kısmının evlerinin ve okullarının yıkılması sonucunda çektikleri yoksunlukları, işgalden önce oynadıkları en basit oyunları dahi oynayamaz hale geldiklerini uzun uzun anlattı. Kendisine gelince o da amcasının oğlu Ali’yle oynadığı oyuncaklarını, düşmanın saldırısıyla evinin bombalanması sonucunda kaybetti.

460351
Gazzeli Çocukların Sıkıntılarını Anlatmak İstiyordu

Bu yetenekli çocuk, saldırı sırasında yanından geçen parça kendisine isabet etmediği için Allah’a çok şükrediyor. Ahmet, saldırı günlerinde Gazzeli çocuğun görmeye alıştığı kan ve yıkım manzaralarından da bahsetti ve sürekli şu sözü tekrarladı: ‘İnsanı öldürmeyen darbe güçlendirir’.

Ahmet Gazze sakinlerine uygulanan ablukadan bahsetmeyi de unutmadı. Kendisini El-Cezire kanalının belgesel filmleri festivaline katılmaktan mahrum bırakan kapalı geçitleri acı içinde anarken hüznü kendisine verilecek hediyeyi orada hazır bulunup alamamış olmasından kaynaklanmıyordu. Bu küçük çocuğun derdi ve üzüntüsü festivale katılıp Gazzeli çocukların çektikleri acıları, abluka ve saldırıların oradaki insanları içine soktuğu trajedinin boyutlarını anlatamamış olmasıydı.

Alim olmak istiyor

Ahmet, abluka ve savaş nedeniyle Gazze’de eğitim düzeyinin ne kadar gerilediğini uzunca anlattıktan sonra Katar Devleti Emirinin eşi Şheikha Mozah Bin Nasır Al Mossed’e sponsorluğunu yürüttüğü program çerçevesinde eğitimini üstlenmesinden ötürü çok teşekkür ederek bu kararından ötürü duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ahmet Gazze saldırıları esnasında da El Cezire televizyonuna konuşmuştu…

46036

Gelecekle ilgili arzuları hakkında El-Cezire’nin sorusuna Ahmet alim olmak, Filistin halkını savunmak, hem vatanı Filistin’e hem de dünyaya faydalı bir insan olmak istediği yanıtını verdi.

Programın sonunda Ahmet özellikle Gazze ve Filistin çocuklarını, Gazze çocuklarının direnişinin dünyayı nasıl da hayret içinde bıraktığına işaret ederek toprakları üzerinde direnmeye çağırdı.

Ahmet, Gazze’ye yönelik saldırıların sona ermesinden sonra El-Cezire Televizyonundan yayınlanan haberde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’u Gazze okullarının ve evinin uğradığı hasarın boyutlarını görmesi için Gazze’ye ziyarete çağırarak milyonları şaşkınlık içinde bırakmıştı.

Hamza Muhammed / TİMETURK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: