Kat İrtifakından, Kat Mülkiyetine Geçiş


Vergiler,vergiler,vergiler

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda; Resmi Gazetenin 28 Kasım 2007 tarih ve 26714 sayılı nushasında yayımlanan 5711 sayılı Kanun ile değişiklikler yapılmıştır.
28 Kasım 2007 tarihinde yayımlanan 5711 sayılı Kanunun 7 ve 23 ncü maddesine göre yapıları tamamlanmış kat irtifaklı taşınmazlar için kat mülkiyetine çevrilmesi zorunluluğu getirilmiştir.
28 Kasım 2007 tarihinden sonra yapıları tamamlanmış olan kat irtifaklı gayrimenkulde, yapı kullanma izin belgesi alındığı tarihden itibaren l yıl, 28 Kasım 2007 tarihinden önce kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp yapı kullanma belgesi alınmış bulunanlarda en geç iki yıl içinde kat mülkiyetine geçilmesi zorunluluğu getirilmiştir.
Belirtilen süre içinde kat irtifak hakkı sahiplerinden birinin veya varsa yöneticinin yazılı uyarısına rağmen, kat mülkiyetinin kurulması için tapu idaresine verilmesi gereken 634 sayılı Kanunun 12 nci maddede yazılı belgelerden eksik olanları tamamlamaktan veya imzalanması gerekenleri imzalamaktan kaçınan kat irtifakı hakkı sahiplerinden her birine, kendine ait her bağımsız bölüm için, anagayrimenkul belediye sınırları içinde ise belediye, belediye sınırları dışında ise mülkî amir tarafından bin Türk Lirası idarî para cezası öngörülmektedir.
1- Kat İrtifakı; henüz başlanmamış veya tamamlanmamış binalar için, Kat Mülkiyeti ise; Yapı Kullanma İzin belgesi alınmış ve inşaatı tamamlanmış binalar için tesis ve tescil edilmektedir.
Kat irtifaklı tesis edilmiş binaların tamamlanmış olmasına rağmen kat mülkiyetine geçilmemesinin sebebi 5711 sayılı Kanun yürürlüğe girene kadar bir zorunluluk olmaması ve isteğe bağlı olmasından dolayı kat mülkiyetine geçiş olmamıştır.
2- Kat İrtifaklı yerlerin Kat Mülkiyetine geçiş için istenecek belgeler ve alınacak masraflar:
a-Yapı Kullanma İzin Belgesi ( Belediye veya Valilikden her bağımsız bölüm için)
b- Kadastro Müdürlüğünce Cins Tashihi Değişiklik beyannamesi.
c- Her bağımsız bölüm için Zorunlu Deprem Sigortası( DASK) poliçe düzenlemeye yetkili şirketler tarafından düzenlenmektedir.
d- Vergi Dairesi/Mal Müdürlüğünden 492 sayılı Harçlar Kanunun 13/a maddesine göre vergi ilişiği olmadığına dair belge.( Kanun gereği yeni başvurularda her bağımsız bölüm için 100TL alınmakta)
e)Mali Yönü: Kadastro Müdürlüğünde cins tashihi için binanın alanına göre ölçülmesinde ve kat mülkiyeti geçişte döner sermaye ücreti tahsil edilmektedir.
Tapu Sicil Müdürlüklerinde Cins tashihi ve Kat Mülkiyeti tesis ve tashih işlemlerinde: Yöresel katsayıya göre 2X 25 ila125 TL arası döner sermaye ücreti alınmaktadır.
Cins tashihi için Kadastro Müdürlüklerinde; Yapısız iken yapılı hale getirilmesinde döner sermaye ücreti: Yöresel Kat sayıya göre: En düşük En Fazla
1- 1000.m2 …………………….…150.00TL. X Y.K = 45.00TL – 300.TL
1001- 3000.m2 …………….…………212.00TL.X Y.K = 63.60TL – 424.TL
3001.m2 den sonra her 1000.m2 için ..17.00TL.X. Y.K = 5.10TL- 34TL ilave edilir.
3- Belediyelerin Yapı Kullanma İzin Belgesi alınmasında geçen aşamalarda Müteahhitlerin borçları ve SSK borçları tapu sicil müdürlüklerin görev ve sorumlulukları alanına girmemektedir.
4-Yapı Kullanma İzin Belgesi olmayan yapıların cezai müeyyidesi yoktur.
5-Uygulamanın süreye bağlı olması sebebiyle tapu ve kadastro birimlerinde yoğun bir iş artışı meydana gelmiş olup tüm imkanlar kullanılarak talepler süresi içinde karşılanmaya çalışılmaktadır.

Emlak vergisini artırmak için kat mülkiyeti getirildi
Kaç çeşit tapu var?

– İki tür tapu var: Kat irtifaklı ve kat mülkiyetli.

Aralarındaki fark nedir?

– Kat irtifaklı tapu, arsa tapusu olarak bilinir. Konutun ya da işyerinin metrekaresi değil, konut/işyeri başına düşen arsa miktarı yazılır. Daire; arsa, bağ, bahçe, tarla olarak görülür.

Kat mülkiyetli tapuysa, iskân alındıktan sonra konutun ya da işyerinin özelliklerinin yazıldığı tapudur. Bu tapuda konut/işyeri, bağımsız bölüm olarak yazılır. İskân alınınca kat mülkiyeti tapusuna geçmek gerekir.

Devlet kat irtifaklı tapuları neden kat mülkiyetine dönüştürme kararı aldı?

– Kat irtifaklı tapular emlak vergisinde bedel kaybına neden oluyordu. Örneğin kat irtifaklı binalarda vergi 10 liraysa, kat mülkiyetine geçildiğinde aynı binadan 100-200 lira emlak vergisi alınabiliyor.

Kat irtifaklı tapular neden zamanında kat mülkiyetine dönüştürülmüyor?

– Genelde projeye aykırı işler yapıldığı için iskân ruhsatı almak mümkün olamıyor ya da emlak vergisinden kaçınmak için iskân ruhsatı alınmıyor.

Binanın iskânı varsa kat mülkiyetli tapu kolay
Kat irtifaklı tapuyu kat mülkiyeti tapusuna dönüştürmek için ne gerekiyor?

– Gerekli belgelerle belediyeden iskân alınmalı.

Kat irtifaklı tapu sahipleri iskan alabilir mi?

– Binanın iskânı varsa, bina yöneticisi bütün dairelerin belgelerini toplayıp tapuya verecek. Cins tashihi yapılarak kat irtifakı kat mülkiyetine dönüştürülecek.

Cins tashihi için ne tür belgeler isteniyor?

– Belediyeden izin yazısı alınacak. Bu yazıyla Kadastro Müdürlüğü’ne gidilecek. Kadastro Müdürlüğü mülkü paftasına işleyecek. Daha sonra Tapu Müdürlüğü’ne gidilerek bina olduğu tescil edilecek.

Cins tashihi yaptırmak kaç liraya malolur?

– Döner sermayeyle birlikte toplam 250 lira masrafı olur. Bir de Doğal Afet Sigortası yapılması isteniyor.

Binanın iskânı yoksa, daire sahibi bireysel olarak iskân çıkartabilir mi?

– Bireysel olarak iskân alabilmek mümkün değil. İskânı alabilmek için sadece müteahhitte olan belgelerin ilgili idarelere verilmesi gerekiyor. Müteahhit şirket kapanmış, şirket sahibi ölmüş olabilir.

Bu durumda olanlar ceza ödeyecek mi?

– Evet, ya 1000 lira ceza ödeyecekler ya da devlet iskân affı çıkaracak. Nasıl ki 1957’den önce yapılan bütün binalar iskânlı kabul edildiyse, yine bir tarih saptanarak ‘bu tarihten önce yapılanlar iskânlıdır’ denilecek.

Bireysel olarak iskân alma imkânı olmayanlar, kat irtifaklı tapudan kat mülkiyetine nasıl geçecek?

– Geçemeyecek. Ve ceza ödemek zorunda kalacak.

Kat mülkiyeti tapusuna geçenler, eskisine göre ne kadar fazla emlak vergisi ödeyecek?

– Vergideki artış oranı yüzde 300’den aşağı olmaz. Ödenecek vergide dört-beş kat artış olur.

Bu durumda ceza ödemek daha cazip gelebilir…

– Evet bu konuda Vergi Konseyi’ne rapor vererek vergi oranlarının düzeltilmesini talep ettik.

1000 liralık ceza dışında bir müeyyide olacak mı?

– Ceza ödeyip de kurtulmak yok. Mecburen kat mülkiyetine geçilecek.

Katları bölünerek daire yapılan yalıların durumu
Müstakil bina olarak inşa edilen ancak daha sonra tadilat yapılarak içinde farklı daireler oluşturulan yalıların durumu ne olacak?

– 1957’den önce inşa edilenler zaten iskanlı kabul ediliyor. Bu tarihten sonra tadilat yapılarak içi ayrı dairelere dönüştürülmüşse, bu tadilatın öncelikle Anıtlar Kurulu ve belediyeden onaylatılması gerek. Onaylıysa zaten kat mülkiyeti var demektir. Yalılarda kat irtifakı olmaz. Yani 28 Kasım’a kadar olan konu onları ilgilendirmiyor.

Reklamlar

5 responses to this post.

  1. Posted by ümran öztekin on Haziran 4, 2009 at 8:53 am

    Apartmanın tümünün birlikte hareket etmesi mecburiyeti pek çok kişiyi mağdur edecektir.Zira evraklarını tamamlamayan bir daire maliki yüzünden diğer daireler haksız olarak ceza ödemek zorunda kalacaklardır.Buna mutlaka çözüm getirilmesi gerekmektedir.

  2. Posted by seyyah on Haziran 4, 2009 at 12:19 pm

    burada iş apartman yöneticisine düşüyor

  3. Çok güzel paylaşım!

  4. Benim apartmandaki kat ittifakının bozulması, ve daireme tapu almam çok pahalıya patlayacağını söylediler . Bugune kadar bahsini bile açmadım. Bilmiyorum ne kadara olur toplam 9 daire

  5. arsa tapulu 7katlı binamız havaya gidiyor ömrümüzü bitirdilerne kredi çekebiliyoruz ne satılıyor nedekanun bize yol gösterip yolumuzuaçıyor bu durumda bal tutan yarmsever tefecilerparmağını yalıyor kilitlenmiş vaziyetteyiznerde bu devlet millethiçmi şansım yok imkan verilsin kredi çekebilelim türk vatandaşa tekme atmayın yerlerde sürün mesinduyarlı kişilerden yardım bekliyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: