Ramazan’da sizleri bekleyenler


yetimler

Sadece Afrika’da her yıl 2 milyondan fazla çocuk yetim kalıyor.
Savaş nedeniyle Irak’ta 5 milyon çocuk yetim kaldı.

Savaş, afet vb. sebepler ile babasını ya da anne-babasını kaybetmiş çocuklar, bizlerin emanetleri. 20 ülkede 12.629 yetimin bakımını üstlenen İHH, her Ramazan’da olduğu gibi bu Ramazan’da da yetimleri öncelikli olarak ziyaret edecek.
Bayramlık hediye edecek, onlarla iftar sofralarında buluşacak ve selam, şefkat, muhabbet ve yardımları iletecek.
Siz de Ramazan’da onları giydirebilir, ihtiyaçlarını karşılayabilir ve sofralarını şenlendirebilirsiniz.

muhacirler

Dünyada 42 milyon kişi savaş ve çatışmalar nedeniyle yer değiştirdi. 16 milyon kişi başka ülkelere sığınırken 26 milyon kişi kendi ülkesi içerisinde yer değiştirdi.

Dünyanın farklı bölgelerinde savaş, işgal ve doğal afetler nedeniyle yaşadığı yerleri terk ederek mülteci konumuna düşmüş milyonlarca kişi zorlu şartlarda yaşıyor. Mültecilerin barındığı geçici yaşam ortamları, iş, aş, eğitim, sağlık ve barınma gibi temel insani ihtiyaçlardan büyük oranda yoksun. Dolayısıyla mültecilerin sürekli desteklenmesi gerekmekte. Ramazan; mülteci kamplarına, mülteci çadırlarına bereketle gelir. Kamp iftarlarında, ça-dırlardaki mütevazı sofralarda, neşedir Ramazan. Orada beklenen sizsinizdir ve ne kıymetli misafirsi-nizdir. “Geldiniz ya!” derler. Kampın bütün çocukları minik elleriyle herkesin bildiği dilden hoş geldiniz demek için kucaklarlar sizi.

yaslilar
Türkiye’de 2000-2008 yılları arasında 65 yaş ve üstü nüfus %26,8 artarak 3 milyon 858 bin 949’dan 4 milyon 893 bine ulaştı. 2009 itibarı ile dünyada 65 yaş üstü nüfus 516 milyon.

Hiç kimsesi olmayan ya da var olup da destekçisi bulunmayan yaşlılarımız, dünyanın dört bir yanında, hayatlarının son deminde insan olarak onlara göstermemiz gereken vefa borcunu beklemektedir. Özellikle Ramazan’da ve bayramlarda kapılarının çalınmasını beklerler. Bireyselleşmeye, insanlıktan uzaklaşmaya inat, paylaşım ve vefa çıkar gelir Ramazan’da. Ve kendimize nefes aldırırız. Yaşlılarla beraber nefes alır, insanın sorumluluğunu kendimize izah eder ve atmosferimizi temizleriz yeniden.

yoksul-aileler

7 milyara yaklaşan dünya nüfusunun altıda biri; 1 milyar 20 milyon kişi aç.
Dünyada her 4 saniyede bir, açlık nedeniyle bir çocuk ölüyor.

Günümüz dünyasında. gerek savaş ve doğal afetler, gerekse siyasi, ekonomik ve sosyal sebeplerle oluşan dengesizlik nedeniyle geniş insan toplulukları yoksullukla mücadele etmektedir. insanı muhtaç duruma düşüren sosyoekonomik politikaların değişmesi tabii ki mümkündür ancak bu süreçte yoksulluk nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veren çok ciddi sayıda insanın desteklenmesi gerekmektedir. Sosyal adaletsizliğe karşı Müslümanlar zekât müessesi ile çözüm üretirler. Bu dayanışma toplumda dengeyi sağlar. Ramazan zekâtlarla ve diğer yardımlarla iyiliğin ve adaletin tüm yeryüzüne tekrar hatırlatılmasına vesile olur. Siz kapıyı çalarsınız. Ve iyilik her kapıyı açar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: