Tasfiye Edebiyat-Düşünce Dergisi


tasf

Tasfiye Edebiyat-Düşünce Dergisi

Edebiyat ve düşünce dünyasında tutunmaya çalışan nice dergiden biri tasfiye. Hem günceli hem edebiyatı birleştirme bir arada barındırma özelliği taşıyan dergilerden. Geçtiğimiz günlerde 21. sayısını çıkardı Tasfiye dergisi.

Onlar kendilerini şöyle anlatıyorlar ;

Hayata dair bitmesini istemediğimiz bir ahenk tutturmuş gidiyoruz. Çok hızlı geçiyor zaman. Daima ileriyi gözlemekten, ardımıza bakamaz olduk ve unutmaya başladık çoğu şeyi. O kadar çoğaldı ki unuttuklarımız, kendimize bile yabancılaşmaya başladık.

Acıları daha çabuk unutmaya başladık. Sanki hiç yaşanmamış saydık acıları. Bir şehrin yok edilişi ya da bir çocuğun ansızın ölümü bizi bir anlık sarstı ama görünmeyen bir rüzgârla unuttuk her şeyi. Ve gün geldi nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi de unutup adımızın üstüne kara bir çizgi çektik.

Böyle bir hayatı kendi ellerimizle inşa ettik biraz da. Kendimiz yaptık, kendimiz yıktık ve ölülerimize bile ağlamaya fırsat bulamadan sis çöktü üzerimize.

Hesabını veremeyeceğimiz günlerimiz çoğalıyor. Güzel cümleler kurup, mutlu günler vaat etmek kâr etmiyor artık. Çekidüzen vermedikçe her şeye, bu devranın dönüşü daha da fazla başımızı döndüreceğe benziyor. Uzağımızdaki acıların bir gün bizi de yakacağını artık daha da çok düşünmeliyiz. Dünya küçülüyor ve nefesimiz her gün biraz daha daralıyor.

Unuttuklarımızı hatırlamanın zamanı geldi. Üzerimize daha fazla sis bulutları çökmeden, bir kez daha yüzümüzü en gerçek olana dönerek düşmeliyiz yola. Bizim için gerçek olan; inkâr edilemez bir başlangıç noktasıdır. Günü geldiğinde dönüp dolaşıp ulaşacağımız, her şeyin asıl olduğu başlangıç noktasıdır.

Hatırlamalıyız. İlk olarak kalbimizde bütün mazlumlara yer ayırmalıyız. Elimiz boşsa, yüreğimizi doldurmalıyız ve acısını hiçbir zaman unutmayacağımız dünyanın her noktasına dualar uçurmalıyız.

Edebiyat adına, düşünce adına ve kalplerin çarptığı kıble adına kendini inkâr eden tüm yoldan çıkanların tasfiyeye ihtiyacı var. Kendisini kontrol edemeyen ve ayakları yere basmayan günübirlikçilerin unutulmaya ihtiyacı var. İşten çok laf üretenlerin doğru sözlere ihtiyacı var.

Tasfiyenin 21.sayısından bazı başlıklar

# Yarabandı [Şiir]
# Yeni Bir Halk Pedagojisi İhtiyacı
# Şubat Bazen 28 Bazen Bir Ömür
# Kapıları Karıştırmak
# Bağdat’ta İşgal
# Birlikte Direnelim
# Yeni Bir Edward Said Mi?
# Sosyete Dini Quantum Fiziği
# Bir Vardı, Bir Yoktu; Her Şeyin Başı Bir 28 Şubat’tı
# Roni Margulies İle Şiiri Üzerine
# Şairin Yolculuğu: Roni Margulies Şiirinde Göçmenlik
# Müellefe-i Kulûb İçin Söylenen Marş
# Ne Kadar Yabancılar I
# Sinemada Eğitim Teması Bağlamında İktidar Mücadelesi
# Okunacak Ne Çok Şey Var

Dergiyi tüm NT mağazalarından ve http://www.tasfiyedergisi.com/?page_id=4 linkteki adreslerden temin edebilirsiniz.

Düşünce Kahvesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: