Afganistan’daki acı tablo


Tarih boyunca defalarca işgale maruz kalan ve iç savaşlardan kurtulamayan Afganistan halkı; İngiliz, Sovyet ve son olarak da ABD’nin işgaliyle açlığın eşiğine geldi.

Afganistan’ın her yerinde savaşın izlerine rastlamak mümkün. Bitmek tükenmek bilmeyen iç savaş ve yabancı güçlerin müdahalesi, Afgan halkının geleceğe bakışını köreltmiş.

Kabil’de yaşayan Şir Muhammet, yaptığı açıklamada, halkın umuttan söz edecek hali kalmadığını, iç savaşın halkın geleceğe yönelik umutlarını kararttığını söyledi.

Halkın yaşama umudunun tükendiğini, yönetime kim gelirse gelsin hiçbir faydası olmayacağını ifade eden Şir Muhammet, ‘Gün boyunca taksicilik yapıyorum, hayatım yine aynı. Evden çıkmadan yatıyorum, yine aynı. Geleceğe umutla bakamıyorum. Ne olacağımız belli değil. Hala hayatta kalabilmemiz bizim için büyük bir şans. Çocuklarımızın geleceğini düşünmekten başka umudumuz kalmadı’ diye konuştu.

Bu arada, geçim sıkıntısı ve işsizliğin had safhada olduğu Kabil sokaklarında çok sayıda dilenci bulunuyor.

Nüfusun yüzde 88’i içilebilir suya ulaşamıyor

1 doların 45 ile 50 Afgani (Ortalama 3 ekmek alınabiliyor) olduğu Afganistan’da nüfusun yüzde 88’i içilebilir temiz suya ulaşamıyor.

Enflasyonun yüzde 128’lerde seyrettiği Afgan topraklarında en çok tüketilen gıda maddesi ise pirinç ile ekmek. Kadınların sadece yüzde 12’si eğitilmiş kişiler eşliğinde doğum yaparken nüfusun en az yüzde 70’i iyi beslenemiyor. En sık ölüm nedenleri ise açlık, susuzluk ve bulaşıcı hastalıklar.

15 yaşın üzerinde okuryazar oranı yüzde 15’in altında. Afgan nüfusunun 4,5 milyonu komşu ülkelere sığınmış durumda.

Afganistan’da patlamaya hazır 30 bin arazi mayını olduğu tahmin ediliyor. Bunların sadece 10 bininin yeri tespit edilmiş.

Ülkede 3 milyon 800 bin kişi, Birleşmiş Milletlerin gıda yardımına muhtaç. Dünya Gıda Programı, bu sayının 1 Ekim itibarıyla 5.5 milyona çıkacağı tahmininde bulunuyor.

Savaşlar nedeniyle her 3 çocuktan biri yetim kalıyor, her 4 bebekten biri, 5 yaşına ulaşmadan ölüyor. Ülkede ortalama yaşam süresi 45-50 yıl.

AA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: