İmkander Basın Açıklaması


İmkander; kurulduğu günden bu yana Kafkasya’da Rus işgali ve işbirlikçi yönetimlerden dolayı mağdur olmuş Kafkasyalı ailelere maddi – manevi ve hukuki konularda destek olmak amacıyla çalışan bir dernektir.

Geçtiğimiz hafta Kafkasya Diasporası tarafından STK dalında 2009 yılının en iyi derneği seçilerek ödül almıştır.

Kumkapı Yabancılar Şubesi Nezarethanesinde bugün itibariyle 43 gündür tutulmakta olan Çeçen Anne Luiza Uzueva ve 4 çocuğunun durumu ile ilgili derneğimize bir müracaat olmuştur. Konu araştırılmış ve Luiza Uzueva ve 4 küçük çocuğunun 24 Kasım 2009 tarihinde “vizesi bitmeden ikamet iznine başvurduğu halde” evine yapılan baskın neticesinde gözaltına alındıkları tespit edilmiştir.

Dernek olarak gerçekleştirdiğimiz ziyareti ve annenin durumunu http://www.imkander.org.tr adlı internet sitemizde duyurmuş ve bunun akabinde Vakit Gazetesi sitemizden bu haberi alarak gazetelerinde yayınlamışlardır.

29.12.2009 tarihinde İmkander Başkanı Nuray Canan Bezirgan Kumkapı Yabancılar Şubesi’den telefonla aranarak başka bir Çeçen hakkındaki bir tebligat için davet edilmiş (tebligat derneğimizde mevcut) ve Ö. Erol Bezirgan ve tercümanımız N. A. ile beraber Kumkapı Yabancılar Şubesi’ne gidilmiştir.

Aynı saatlerde Luiza Uzueva’nın kardeşi Z.U. derneğimizi arayarak gözaltında tutulan 10 yaşında ki yeğeninin gece fenalaştığını, astımı olduğunu ve ateşinin çıktığını fakat doktora götürülmediğini söyleyerek yardım istemiştir. Kendisi ile Yabancılar Şube’sinde buluşulmuştur.

İlgili tebligat Nuray Canan Bezirgan’a yapıldıktan sonra Çeçen anne Luiza Uzueva’nın durumu hakkında tekrar bilgi alınmış ve çocuğunun hasta olduğu ancak hastaneye götürülmediği tespit edilmiştir.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Basın Açıklamasının aksine şubede görevli bir komiserin müsaadesiyle çocuğu, annesi, ablası ve dayısıyla birlikte bir polis eşliğinde sağlık ocağına İMKANDER götürmüştür.

Sağlık Ocağında ki doktor çocuğun daha önce tedavi gördüğü Esenler Ensar Hastanesine gitmesini yanımızda ki polise iletmiş ve hep birlikte Yabancılar Şubesine geri dönülmüştür.

Durum Komiser Bey’e iletilmiş o da tedavi gördüğü hastaneye yine bir polis eşliğinde bizim götürmemize müsaade etmiştir. Giriş katta hep birlikte bize refakat edecek polis memurunu beklerken amirlerden H.B. Dernek Başkanımız Nuray Canan Bezirgan’a “bu kadınla ilgili Vakit gazetesine siz mi haber verdiniz” diyerek sormuş ve dışarı atılması için sert bir şekilde talimat vermiştir.

Memurlardan Ö.K. Nuray Canan Bezirgan’ın kolundan tutup kapının aksi istikamete iterek tartaklamaya başlamıştır. Bu çirkin muameleyi ispatlaya bilmek adına bir kare görüntü almak isteyen Ö. Erol Bezirgan amir H.B. tarafından uyarılmaksızın boğazından tutularak güvenlik kameralarının görmediği camekanlı odada diğer memurların da saldırması neticesinde ağır bir şekilde dövülmüştür.

Bu esnada Nuray Canan Bezirgan da kalabalık bir polis tarafından aynı şekilde güvenlik kamerasının görmediği diğer köşeye götürülerek dövülmüştür.

Ö. Erol Bezirgan’ı darp eden H.B. daha sonra Nuray Hanım’a yönelerek başörtüsünden çekip metrelerce yerde sürüklemiş ve kafasını yere çarptırarak bırakmıştır.

Haklarında gözaltı kararı olmaksızın şubede uzun süre tutulan ve şube yetkililerinin şikâyetçi olmamaları yönünde iknaya zorladığı Nuray Canan Bezirgan olay gecesi saat 10.30 da serbest bırakılmış, Ö. Erol Bezirgan ise geceyi hücrede geçirmiş ve ertesi gün haklarında dava açılarak serbest bırakılmıştır.

Olay tercüman N. A., Luiza Uzueva ve iki çocuğu, dayı Z.U ve güvenlik kameralarının önünde gerçekleşmiştir.

Kamera görüntülerinin basına sızmasından sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasındaki ibareler Emniyet Müdürlüğünün de bilinçli ve kasıtlı olarak yanlış bilgilendirildiğini gözler önüne sermektedir.

Emniyet Teşkilatının içerisinde bulunan birçok görevlinin de tasvip edemeyeceği bu menfur hadiseye sebep olan sorumlu memurlar Emniyet Teşkilatını da zor durumda bırakmışlardır.

Açıklamada geçen hasta çocuğun sağlık kurumundan dönüşü esnasında İmkander yetkililerinin oraya gittiği ibaresi gerçeği yansıtmamaktadır.

* Çünkü çocuğu bizatihi dernek yetkilileri sağlık kurumuna götürmüşlerdir.
* Bu çirkin hadise dernek kamerası açıldığı için değil Nuray Canan Bezirgan polislerin saldırısına maruz kaldığı için meydana gelmiştir. Zira kamera saldırıyı görüntülemek için açılmıştır.
* Kamera konusunda da hiçbir ikaz yapılmamış direk saldırıya geçilmiştir.
* Nuray Canan Bezirgan oraya telefon edilerek tebligat yapılmak üzere şubedeki polis memuru Mehmet tarafından çağrılmıştır.

Derneğimiz ve kamu vicdanı; güvenlik kamerasının bir kısmını görüntülediği saldırının akabinde Emniyet Müdürlüğünün olaya karışan memurları açığa almasını beklerken, üzerine yanlış ifadelerin kullanıldığı basın açıklamasında dayağın gerekçelendirilmeye çalışılmasının bu işkencesi sadist memurları daha da cesaretlendirebileceği ve başka mağduriyetlerin de doğmasına sebep olabileceği kanaatindedir.

Sorumlular hakkında gerekli tahkikatın ivedilikle tamamlanıp olaya karışan ve göz yuman yetkililerin hakettikleri cezaya çarptırılacaklarına karşı inancımızı muhafaza etmekteyiz.

Son yıllarda ülkemizde yaşayan özellikle Çeçen ve Kafkas kökenli savaş mağduru ailelere ilişkin takınılan siyasi tavrın pozitif yönde değişmesini ümid eder ve Uzueva ailesinin biran önce serbest bırakılarak işlemlerinin neticelendirilmesini talep ederiz.

Aile ile İlgili Alınan Son Bilgi: Olaydan önce her gün 5 dakika görüşebilen aile fertleri (baba ve anne) olaydan sonra 7 gün boyunca birbirleriyle görüştürülmediği, çocuğun hastalığının devam ettiği ve tedavi gördüğü hastane yerine başka bir sağlık kurumuna götürüldüğü ancak ilaçlarının alınmadığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

İMKANDER olarak bedeli ne olursa olsun mazlumların yanında yer alacağımızı ve onların hakları için mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

İMKANDER

Ertuğrul Gazi Cad. Uğur İş Merkezi No:23/35 Başakşehir İstanbul
Tel&Fax: 212 488 6606
Web: http://www.imkander.org.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: