41 Bin Bedrettin SokaktaTürkiye’de 41 bin çocuğun zorla dilendirildiği gerçekliğinde, Haliç Köprüsü’nün refüjlerinde ölüme terk edilen 5 yaşındaki Bedrettin K.nin hikayesini nereye koyacağız?

Talihsiz çocuğun ve kardeşlerinin Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın talimatıyla korumaya alınması, bu kocaman problemin kaçta kaçını çözebilir? Sokaklardaki çocukların sadece; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü (SHÇEK)’nün 38 Çocuk ve Gençlik Merkezi ve bağlı 6 gözlemeviyle rehabilitesi mümkün mü? İnsan Hakları Başkanlığı’nın verilerine göre, sokaktaki 41 bin çocuğun 30 bini İstanbul, 6 bin 700’ü Ankara ve 3 bin 300’ü Diyarbakır’da. SHÇEK’in çocuk yuva ve ev sayısı 103. Toplam kapasite 8 bin 843. Kayıtlı 10 bin 41 çocuğun 6 bin 190’ı yatılı. 113 yetiştirme yurdu ve ünitelerinde ise 3 bin 570’i kız 10 bin 406 çocuk barınıyor. Özel kuruluşlarca 877 çocuğa sahip çıkılıyor. Ülke genelinde bu konuda 159 sivil toplum örgütü faal. İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri 2004’te dilenen 1.657 çocuğa müdahale etti. Sayı 2009’da 2.334’e yükseldi. 5 yılda yüzde 40’lık artış.  Olay o kadar kompleks ki herkes el atmalı. Baba Ahmet K.ye Bedrettin’i göstermiyor hastane yetkilileri. O da son model arabasına binerek mahallesine gidiyor. Ağlanacak haldeyiz. Recep İvedik ve Yahşi Batı’ya gülüyoruz. İnanın hiç de ‘çok güzel hareketler’ değil bunlar.

Vicdanların sesini dinleme zamanı şimdi. Bu çocuklar hepimizin. Genç nüfus çok mühim ama kişilikleri sağlam yetiştirilemedikten sonra neye yarar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: