Erkek adam ev işi yapmaz!Pek makbul değildir, evli erkeklerin ev işi ve çocuk bakımında kadınlara yardımcı olmaları. Zira evde benzeri işlerle uğraştıklarını ağızlarından kaçırırlarsa, kılıbık, pısırık ya da en moderninden ‘light erkek’ damgasını yerler.

Mizacım gereği öyle kolay kolay başkalarının hayatlarını mercek altına alıp insanların hâli vaktiyle ilgilenmem ve kimsenin bulunduğu konuma özenip yerinde olmak istemem ama ne yalan söyleyeyim, geçtiğimiz hafta gazetelerde hakkında çıkan haberleri okuduktan sonra Almanya’daki Yeşiller Partisi lideri Cem Özdemir’in evliliğine gıpta ettim.

Nadiren sahip olduğum hissiyatımın nedeni ise çok basit! Efendim, Yeşiller Partisi lideri Cem Özdemir, Arjantinli eşi Pia Castro’nun doğum yapması nedeniyle 6 haftalık izne ayrılmış ve Almanya’da bu nedenle izin hakkını kullanan ilk parti başkanı niteliğine sahip olmuş.

Ne kadar hoş bir durum değil mi? Bir erkeğin, yeni doğum yapan eşinin zor günlerinde ona destek olması ve kısa süreliğine de olsa kutsal görevi uğruna işinden feragat etmesi…

Günümüzün çekirdek aile yapılanmasında, eşi benzerine nadir rastlanan davranış biçiminden ötürü Cem Özdemir’i takdir ediyor ve sahip olduğu babalık bilincinin, diğer babalar için de örnek teşkil etmesini diliyorum.

Amma velakin Mavi Rüya’da bu hafta sunmak istediğim tablo, okumuş olduğunuz satırlarda olduğu gibi sadece mavi renklerden ibaret değil, Cem Özdemir’in haberinden yakaladığım gri tonlar da var, sizlerle paylaşmak istediğim!

Şayet Cem Özdemir, doğum yapan eşinden dolayı izin hakkını kullanan Almanya’daki ilk parti başkanı ise demek ki onun konumunda bulunan hiçbir erkek, bugüne değin onunla aynı özveride bulunmamış.

Bir ülke düşünün ki yeni doğum yapan kadınların sıkıntıları gözetilerek çalışan eşlerine izne ayrılma imkânı verilsin ama parti başkanı beyefendiler, kendilerine sunulan fırsatı ellerinin tersi ile itiversinler.

Sizce bu duyarsızlık nasıl izah edilebilir; iş aşkı ile mi yoksa eşe duyulan aşkın noksanlığı ile mi? Ya da aradığımız cevap, bilinçaltında gizlenmiş iktidar hırsı olabilir mi?

Aslına bakarsanız Almanya’da yaşamadığım ve oranın sosyokültürel ortamındaki normları çok iyi bilmediğim için böyle bir soru sormakla haddimi aşıyor olabilirim fakat bildiğim tek doğru var ki dünyanın neresinde olursa olsun insan fıtratına dair bazı gerçeklerin asla değişmediği.

Bahsetmiş olduğum gerçeklerin en önemlisi de dünyaya gözlerini açan her bebeğin anne bakımına muhtaç olduğu ve yeni bebeği olan her kadının, içinde bulunduğu zorlu süreci kendisiyle paylaşacak hayat arkadaşına ihtiyaç duyduğudur, şüphesiz.

Bakın bu noktada sizlere yine Cem Özdemir örneğini vermek istiyorum. Yeşiller Partisi’nin genç lideri, kendisine çocuk bakımı konusunda sorular yönelten basın mensuplarına “Bebeğimi emziremediğime göre onun altını temizliyorum.” demiş.

Ne kadar kısa ve öz bir cevap değil mi?

Şimdi eğri oturup doğru değerlendirme yapalım! Bugün Cem Özdemir gibi liderlik vasfına sahip olan kaç erkek, gazetecilerin karşısına çıkıp böyle samimi açıklamalar yapabilir?

Malum, pek makbul değildir, evli erkeklerin ev işi ve çocuk bakımında kadınlara yardımcı olmaları, zira evde benzeri işlerle uğraştıklarını ağızlarından kaçırırlarsa, kılıbık, pısırık ya da en moderninden light erkek damgasını yerler maazallah.

Cem Özdemir ise büyük bir medeni cesaret örneği göstererek eşiyle arasındaki görev dağılımında kendi payına düşeni ifade etmiş. Almanya’daki parti başkanının bebeği de olsa nihayetinde bebek, bebektir işte!

Nedense bizim toplumumuzda hâlâ yadırganıyor, erkeklerin evde eşlerine yardımcı olmaları. Ülkemizde daha çocuk yaşlarda işleniyor zihinlere ‘Erkek adam ev işi yapmaz’ diye.

Erkek çocuk eline iş değdirmeyegörsün, aile bireyleri hemen panik oluyorlar ‘Aman kendisini alıştırmasın, sonra günün birinde evlenir de elkızı oğlumuza iş yaptırır’ düşüncesiyle.

Oysa cinsiyet ayrımı yapmanın ne anlamı var? Tüm insanların, kendi gereksinimlerini karşılayacak donanıma sahip olmaları için daha küçüklükten itibaren yetiştirilmeleri gerekmez mi?

Ağaç yaşken eğilmezse, büyüyüp yeni fidanlar vermek uğruna ileride nasıl bükülecek ki?

Melda BEKCAN / Aksiyon

Reklamlar

2 responses to this post.

  1. Posted by ebdâ on Ocak 23, 2010 at 9:06 pm

    evet erkek adam ev işi yapar (:
    güzel yazı teşekkür ediyoruz ..

  2. Posted by düşünce on Ocak 24, 2010 at 7:11 pm

    rica ediyoruz (:
    yapmalı yapmalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: