Dualar Harabeler Ülkesi Haiti İçinTevhid Mescidi’nde Cuma namazını kılan Müslümanlar Haiti için dua etti. Hutbeyi okuyan imam, Müslüman ülkelere buradaki insanlık dramına seyirci kalmayın çağrısında bulundu.


Haiti depreminin üzerinden 17 gün geçti. Ancak depremin yaraları henüz sarılamadı. Açlık ve susuzluk sorunu devam ediyor, insanlar geceyi sokaklarda geçiriyor. Can güvenliği sıfır noktasında.

ABD, depremi kendi reklâmı için kullanıyor. Ülkede Amerikan askeri çok fazla fakat yardımları sınırlı. BM’nin yardımları da yetersiz kaldı. Diğer dünya ülkelerinin de kayıtsız kalması sebebiyle Haiti’deki çaresizlik içinden çıkılmaz bir hale geldi.

İHH Haiti Temsilcisi Mustafa Öztürk’ün anlattıkları ülkedeki son durumu ortaya koyuyor.

Öztürk, “Burada sokaklar hayalet şehir ve can güvenliği yok. Yağmacının birini hemen yanımızda vurdular ve götürdüler. Onu bekleyen ailesi, bir daha ondan haber alamayacak. İnsan hayatının hiç kıymeti yok. Yanlarında arkadaşları vurulan yağmacılar bir şey olmamış gibi yağmaya devam ettiler” dedi.

Dualar Haiti içinTürkiye’den giden gönüllü doktorlar Ali Alemdar, Giray Yavuz ve Ali Yalçın muayene ve tedavilerine Cuma günü olması sebebiyle Tevhid mescidinde devam ettiler. Cuma namazını bu mescidde kılan Müslümanlar, Haiti için dua ettiler. Hutbeyi okuyan imam, Müslüman ülkelere buradaki insanlık dramına seyirci kalmayın çağrısında bulundu.

Öztürk, camide yaşananları şöyle anlattı: “Bugün Cuma olması sebebiyle doktorlarımız mesailerini Tevhid Mescidi’ne ayırdılar. Başkent Port-au-Prince’de 5 adet mescit bulunuyor. Haiti’de 8 bin kadar Müslüman olduğu tahmin ediliyor. Haitili Müslümanlar Cuma namazında dualar ettiler. Hutbede cemaate seslenen imam diğer insanlara yardımcı olmaya devam etmelerini istedi. Sabır ve tevekkül çağrısında bulundu. İmam, hutbesinde Türkiyeli yardım kuruluşlarına da teşekkür etti.”

Haiti’de depremle birlikte iletişimin de çöktüğünü dile getiren Öztürk, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Zor şartlar altında haber ve fotoğrafları gönderiyorum. Burada internet yok. Olan yerlerde de çok zayıf. BM binasında dahi internet problemli ve çok insan var. Bu fotoğrafları göndermek için bir kilise açtırdık. Şu an gece yarısı. Jeneratörü çalıştırdık. Buranın interneti biraz daha iyi. Ama garanti değil. Telefonda da büyük sıkıntı var. Hatlar doğu düzgün çalışmıyor.

Şimdi buradan arabayla gideceğiz. Ama her yer zifiri karanlık. Sokaklar hayalet şehir ve can güvenliği yok. Burada gündüz dahi ulaşım çok zor. Bazen saatlerce yollarda oluyoruz.”

Haksöz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: