Konut Edindirme Yardımı (KEY) Ödemeleri


Key (Konut Edindirme Yardımı ) ile ilgili merak ettikleriniz için yazıyı okuyunuz.

Key Ödemeleri Sorgulaması İçin Tıklayınız

SGK’nın tozlu raflarında yapılan hummalı çalışma sonucunda binlerce kişiye ait KEY ödemesi listelerine ulaşıldı. İncelemelerin tamamlanması halinde ödemelerin Temmuz’da başlaması bekleniyor.

SGK Merkez Müdürü Sabit Abanuzoğlu, NTV muhabiri Miray Akdağ Uluç’un konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Sabit Abanuzoğlu, şöyle konuştu:

“Kamuoyunda KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı ile ilgili ilk ödemeler 2008 Temmuz ayı içinde yapılmıştı. Hak sahipleri ödemeleri almak üzere bankalara gittiğinde eksik, hatalı veya hiç alamadıkları durumlarla karşılaştılar.

SGK, eksik veya yanlış ödemelerle ilgili dilekçe vatandaşlardan dilekçe alarak eksikleri giderme yoluna gitti.

Bu bağlamda Ankara Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü olarak 50’ye yakın personelimizle hummalı bir çalışmaya girdik. Bu çalışma sonucunda eksik veya hatalı girişlerin tamamını bitirdik.

Genel olarak yüzde yüze yakın eksik veya hatalı girişleri tamamlayıp Emlak Bankası Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na bu listeleri gönderdik.

SGK, bu ödemeleri üç aylık dönemler halinde yapacağından bir sonraki ödeme Temmuz ayı içinde yapılacaktır.

Ödemeler 2008 yılına kadar aksadığından bu konuda arşivlerde de birtakım eksikler olabilir. Ama bizim arşivlerimiz düzenli olup, bir şey yoktur.

Bu dosyalarımız on yıl bekledikten sonra imha aşamasına geçecek. Çünkü yargıya giden dilekçeler olabilir, buradan bilgi istenebilir.”

Key Hakkında Soru-Cevaplar

1- Kimin, ne kadar ödeme alacağı nasıl hesaplandı?
Tasfiye Halindeki Emlak Bankası, kurumlara bir form göndererek, çalışanlarının; çalışma sürelerini, tarihlerini, işe ne zaman başladığını içeren bilgileri istedi. Kurumlardan gelen formlara göre ödemeye hak kazınılıp, kazanılmadığı, ne kadar ödeme alınacağı bilgisayar ortamında belirlendi.

2 – Ödemeler ne zaman başlayacak?
Emlak Bankası, listeleri Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na gönderdi. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, listeleri kontrol edip, Resmi Gazetede, hak sahiplerinin adlarını tek tek yayınlayacak. Bundan sonra ödemeler başlayacak. 21 Mart’da key ödemeleri başlayacak

3 – Listelere nereden ulaşılacak?
Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nın internet sitesinden de takip edilebilecek.**

4 – Ödemeler hangi bankadan alınacak?
Sadece Ziraat Bankası şubelerinden alınabilecek

5 – KEY ödemeleri ne zaman bitecek?
2011’in Mart ayında biteceği tahmin ediliyor

6 – Herkes aynı rakamı mı alacak?
Kişilerin çalışma sürelerine göre alacağı ödeme tutarı değişiyor. KEY kesintileri yapıldığı dönemde üç ay çalışmış kişiyle, kesinti süresince tam çalışmış kişinin alacağı rakam çok farklı olacak.

7 – Yabancılar da ödeme alabilecekler mi?
Hak kazanmışlarsa, pasaport numaraları ile ödemelerini alabilecekler.

8 – Hak sahipleri en çok ne kadar ödeme alabilecekler
Kesinti dönemi boyunca aralıksız çalışılmışsa ve daha önce herhangi bir ödeme almamışsa gecikme faizi bile birlikte en fazla 1.623, 45 lira alınabilecek.

9 – Listede ismi çıkmayanlar ne yapacak?
Listede isim olmamasının birçok nedeni olabilir. Çalıştığı kurum yanlış evrak göndermiş olabilir. Soyisim değişikliği olabilir. Daha önceki ödemelerde tamamı alınmış olabilir. Çalıştığı kurum 10 kişiden az personel çalıştırmış olabilir. KEY ödemesi kuruşun altında kaldığı için listeye girememiş olabilir. Çalıştığı kurum kesintileri yapmış ama göndermemiş olabilir.

**

Bilindiği üzere, KEY hak sahiplerine ilişkin listeler 28/7/2008 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış olup, söz konusu listelerde isimleri yer almadığı halde yardıma müstahak olduklarını ileri sürenlerin üç aylık başvuru süresi 28/7/2008 tarihinde başlamış ve 28/10/2008 tarihinde sona ermiştir.

İtirazlara ilişkin işlemler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yerine getirilerek Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankasına bildirilmiştir.

Bu defa, 21/3/2010 tarih ve 27528 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede ilan edilen listede isimleri yer almadığı halde hak sahibi olduğunu ileri sürenler ile isimleri yer almakla birlikte adlarına yapılan ödeme tutarlarının doğru olmadığını ileri sürenlerin konu ile ilgili bilgi alacakları yerler, durumlarına göre farklılık göstermektedir.

Buna göre;

* 1987-1995 yılları arasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak çalışan memurlar, çalışmış olduğu KURUMLARINA,
* 506 sayılı Kanunun Geçici 20 nci maddesi kapsamında banka, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları ve borsalarda çalışan ve sandıklara tabi olan kişiler, ÇALIŞMIŞ OLDUKLARI İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARA ve SANDIKLARA,
* 1987-1995 yılları arasında 506 sayılı Kanuna tabi sigortalı olarak çalışanlar, o tarihlerde çalıştıkları işyerlerinin işlem gördüğü SOSYAL GÜVENLİK İL/MERKEZ MÜDÜRLÜKLERİNE,
* 1987-1995 yılları arasında Memur Emeklisi olanlar ise SOSYAL SİGORTALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN Milli Müdafaa Cad. No: 24 Bakanlıklar/ANKARA adresinde bulunan KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK İŞLEMLERİ DAİRE BAŞKANLIĞINA,

Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’nda Key Ödemeleri Hakkındaki Haberler

KEY hakkında genel açıklamalar

Konut edindirme yardımına İlişkin bilgi notu

Ek-2 Nolu tablo açıklamaları

5664 Sayılı Key Kanun Metni

KEY Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik

5939 Sayılı Ek-2 tablo

kaynak 1

kaynak 2

Not: KEY ödemeleri ile ilgili olan bu yazıya siz de lütfen, yorumlarınızla ve dusuncekahvesi[a]msn.com adresine atacağınız postalarla katkıda bulununuz. Yorumlarınız ve postalarınız yaının içeriğini değiştirecektir.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: