Filistin Halkı Olarak Zeytin Ağacına Karşı Görevimiz


Filistin Haber

Şeyh Hamid El-Beytavi*

Önemi ve yararları dolayısıyla Allah azze ve celle zeytin ağacını övmüş ve birkaç ayette ismini zikretmiştir. Bunlardan biri de, “O, doğuya da batıya da ait olmayan mübarek bir zeytin ağacından yakılır. Onun yağı neredeyse kendine ateş dokunmasa bile ışık verir. (Bu) nur üstüne nurdur” (24 / en-Nûr/35) ayetidir. Allah azze ve celle zeytin ağacı üzerine yemin etmiştir: “Andolsun incire ve zeytine. Ve Sina dağına.” (95 / et-Tîn/1-2)

Allah azze ve celle halkımıza çok miktarda zeytin ağacı nasip etmiştir. Filistin’deki zeytin ağacı sayısı 15 milyon olarak tahmin edilmektedir. Şüphesiz bu büyük bir servettir ve geçim kaynağıdır. Bu nedenle, Siyonist işgalci düşman bizi çekememektedir ve bir milyonu aşkın zeytin ağacını sökmüştür. Ayrıca, yerleşimci sürüleri zeytin ağaçlarını yakmakta ve ürünlerini çalmaktadır.

Ey murabıt Filistin halkının evlatları! Özellikle de çiftçi kardeşlerimize sesleniyorum. Zeytin ağacına karşı görevimiz çoktur. Bunlardan sadece bazılarını aşağıda zikredeceğim:

Birincisi: Bize zeytin ağacı nimetini veren Allah azze ve celle’ye şükretmeliyiz. Allah azze ve celle’nin bu nimeti bereketlendirmesi ve yok olmaktan koruması için çiftçilerimizin zekatlarını vermesi gerekmektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Birbirine benzeyen ve benzemeyen zeytinler ve narlar yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad gününde de hakkını verin.” (6 / el-En’âm / 141)

Nablus zekat komitelerinde görevliyken yaşadığım bir olayı anlatayım. Yaklaşık yirmi yıl önce Nablus, Cenin ve Tulkerem zekat komiteleri bir yılda bin tenekeden fazla zeytinyağı toplamayı başarmıştı. Toplanan zeytinyağları kentlerdeki, köylerdeki ve mülteci kamplarındaki fakirlere dağıtıldı. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Şayet şükrederseniz size olan nimetimi artırırım.” ( /14 İbrahim / 7)

İkincisi: Halkımızın daha çok zeytin ağacı dikmesi gerekmektedir. Hâlâ ağaç dikili olmayan çok geniş araziler var. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir bitki ekerse, ondan kuş, insan veya hayvan yerse bu onun için sadaka olur.” Gelin, “Onlar ektiler biz yedik, biz ekelim onlar yesinler” sözünü yerine getirelim.

Üçüncüsü: Toprağa ve zeytin ağacına özen göstermemiz gerekmektedir. Ekme, budama, çapalama ve gübreleme işlemleri en iyi şekilde yapılmalıdır. Toprakları çorak araziler olarak bırakmamalıyız ki işgalciyi el koymaya teşvik etmiş olmayalım.

Dördüncüsü: Topraklarımızdan ve zeytinimizden taviz vermemeliyiz. Topraklarımızın ve zeytinlerimizin işgalciye satılmaması ve satılmasına aracılık edilmemesi konusunda uyarıyoruz. Geçmişte ve günümüzde Müslüman alimler toprağını düşmana satan veya satışına aracılık edenin kafir olduğu ve dinden çıktığı yönünde fetva vermişlerdir. Onun için Allah Teâlâ’nın “Ey iman edenler! Benim de düşmanım sizin de düşmanınız olan kimseleri dostlar edinmeyin” (60 / el-Mumtehıne/1) ayeti geçerlidir.

Beşincisi: Vatanımıza, toprağımıza ve zeytinimize karşı görevimiz vatanımızdan göç etmemektir. Filistin mübarek ve kutsal bir topraktır. İçinde Kudüs’ü barındırmaktadır ve mahşer yeridir. Yine içerisinde Mescid-i Aksa’yı ve zeytin ağacını barındırmaktadır. Sözde barış girişimleri başarısız olduktan sonra işgalciyle savaşımız sürmektedir. İşgalciler, halkımızı –özellikle de 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Arapları- topraklarından kovmak ve zorla göç ettirmek için planlar yapmakta ve tuzaklar kurmaktadırlar. Şer’i bir özür olmaksızın vatanı terk etmek haramdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Kafirlerle toplu halde karşı karşıya gelirseniz onlara arkalarınızı dönmeyin (savaştan kaçmayın).” (8/el-Enfal/15)

Ey Filistin halkı! Sabredin! Allah size zorluktan sonra bir kolaylık verecektir. Allah azze ve celle’den halkımızı, vatanımızı ve zeytinimizi her türlü kötülükten korumasını dileriz. Allah Teâlâ şu ayeti kerimesinde ne doğru buyurur: “Ey iman edenler! Sabredin. Sabır yarışında düşmanlarınızı geçin. (Cihat için) hazırlıklı ve uyanık olun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.” (3/Âl-i Imrân/200)

* Filistin Alimler Birliği Başkanı ve milletvekili

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: