Gizli Belgeler İçin ‘Siber Kalkan’


Wikileaks skandalı ders oldu. TÜBİTAK, devletin gizli belgelerinin dışarı sızmaması için proje hazırlıyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilecek Siber Kalkan Projesi, sanal saldırıları engelleyecek. Dışa bağımlı olmadan gizli belgelerin korunmasını sağlayacak.

Dünyayı sarsan Wikileaks depremi, devletin zirvesini de harekete geçirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin gizli belgelerinin dışarı sızmaması için Siber Kalkan Projesi oluşturuluyor. Tamamıyla Türk mühendislerin görev yapacağı projeyle siber saldırılara karşı önlem alınacak. Devletin gizli bilgilerinin sızmasının önüne geçilecek. Bu kapsamda Türkiye, ilginç bir tatbikata da ev sahipliği yapacak. 2011’de yapılacak ‘siber tatbikat’ ile bir anlamda yürütülen proje test edilecek.

İnternet kanalıyla yapılan siber saldırılar, genellikle terör olaylarını görüşen MGK’nın da gündemine girdi. Kurulun son toplantısında siber tehdide karşı neler yapılması gerektiği ele alındı. MGK’nın tavsiye kararı üzerine düğmeye basan hükümet, siber terörle çok yönlü mücadele başlattı. TÜBİTAK’ın koordinasyonundaki projede Genelkurmay, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı da yer alacak. Projenin beyin takımı TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojileri Araştırma Merkezi (BİLGEM) ekibinden oluşacak. Siber saldırılara karşı koyacak Siber Kalkan Projesi geliştirecek olan ekip, dışa bağımlı olmadan gizli belgelerin korunmasını da sağlamış olacak. Siber Kalkan’ın merkez üssü BİLGEM’de bin 200 kişi çalışıyor. Merkezin temel görevi milli kaynaklarla milli teknoloji geliştirmek. BİLGEM, kriptoloji, elektronik harp, sensör sistemleri, yazılım, bilgi ve ağ teknolojileri alanlarında çalışıyor. Merkezin geliştirdiği birçok ürün halen NATO ülkeleri tarafından da kullanılıyor.

Bilgi sızdırmaya Türk çözümü

ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren bir firmada görevli genç Türk mühendisler, internet üzerinden bilgi sızıntısını kaynağından engelleyen bir teknoloji geliştirdi. ‘MyDLP’ adlı yazılım, sızdırılan bilgileri yoğun bir erişim olduğunda kayıt altına alıyor ve yetkilileri anında uyararak bilgi aktarımını bloke ediyor. ‘MyDLP’, kurumun bilgilerini tanıyor. Bu bilgi o kurum için gizli mi, değil mi buna karar verebiliyor. Ayrıca bilginin dışarıya sızmasını engelliyor. Genç mühendisler, ‘Wikileaks’ belgelerinin ortaya çıkmasıyla tarihinin en büyük bilgi sızıntısıyla karşı karşıya olan ABD’den sistem için yoğun talep alıyor. Herkes tarafından kullanılabilecek yazılım hakkında ayrıntılı bilgiye ‘www.mydlp.org’ sitesinden ulaşılabiliyor.

kaynak: netpano.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: