Göç-Doğulu-Yerli-Nefret Nöbeti


Ülkede sanayi kentleri sanayileşme aşamasındayken iş gücü gerekliydi. Var olan iş gücü dışarıya karşı rekabeti azaltıyordu. Şundan dolayı:
-Enerjinin bedeli bellidir. Ar-Ge yapılmazsa enerjinizin ederini piyasa belirler.
-Hammaddede üç aşağı beş yukarı ederi belli olan bir şeydir.
-Ama işgücünün asgarisi yoktur. Devlet asgari ücret diye bas bas bağırsa da. İşgücü sömürülebilir. Ve bu sömürnün alt sınırı yoktur. İşçi çalıştırıp O’nu borçlu da çıkarabilirsiniz mesela.
Mesela 1970 senesinin İstanbul’u! İşgücü kendi sınırları içerisinde belli bir şehir. Enerji geliyor, hammadde geliyor ama rekabet oluşturacak bir şeyler lazım. Ar-Ge’mi? Ne gezer! Sömürülecek işgücü lazım!
Bakıyorsunuz ki, Doğudan Batıya doğru kocaman kitleler göçe başlıyor. Neden? Ekmek parası!
Bakın ev araba almak için değil ekmek parası için. Yani abi bana ekmek parası ver beni sömürürsen sömür.
Sonra İstanbul yerlisi abim, doğudan gelen göç ile afallıyor. İşveren sömürecek işgücü buldu ya! Asgari ücret filan yalan tabi. Aynı işi doğulu da yapıyor ve yerlilerden bir kısmı eğitim almakla yapılabilecek şeylere doğru kayıyor. Hakim oluyor, mühendis oluyor vs… Yıllar yılı “adamlar köşebaşlarını kapmış abicim” sözünün altında yatan da üç aşağı beş yukarı budur. Yerlilerden eğitim almayanlar ise doğudan göçenlere karşı içten içe bir nefret nöbeti başlıyor.Çünkü ondan daha ucuza çalışıyor, örgütlenmek gibi bir derdi yok ve yerlinin işini almaya hazır. İşveren de rekabet edebilecek işgücü bulduğu için mutlu. Bugün Türk ile Kürt arasında esas nefret nöbetinin bana göre öncül sebeplerinden birisi de budur.

Bu durumda şöyle bir soru var. Eski doğulu yeni yerli bir insan, şu an doğudan göçen bir adama karşı nefret nöbeti geçiriyor mu? Bu soru da size kalsın :)

a.k.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: