Muhafazakar Olmak!


Muhafa edene muhafazakar denir. Muhafaza malumunuzdur, “saklamak” demek. Yani saklayan manası var “muhafazakar”ın. Halkın pazardan aldığı muhafaza kabı ile saklama kabı mesela…Aynı şeyler…
Bir de insan davranışlarını tanımlamak adına kullanılan “muhafazakar”lık var. Yukarıdaki tanımlamadan çıkışla muhafazakar insan, var olanı muhafaza etmeye çalışan, bu yönde bir tutum içinde olan insandır.
Özellikle dindar olanlar için kullanılan muhafazakar zamir ve/veya sıfatının yerinde kullanılmadığı taraftarıyım. Mesela cahiliye devrine devrim yolu ile el koyan bir din, var olanı muhafaza yerine var olanı devirip-dönüştürüp kemale erdirme yoluna gitmiştir.
İslam Dininin muhafazakarlıkla olan bağlantısı insanın kendi nefsini muhafaza etmesidir. Eli, beli,dili muhafaza etmek şeklinde formulize edilebilecek bir muhafazakarlıktan bahsedilebilir olsa olsa. “Ben muhafazakar”ım demenin, “ben dindar”ım demek olduğuna inanmak sadece bu yönden bile zor.

Yeni bir tanımlama, yeni şeyler üretme, reform yapma gibi bir derdim yok. Sadece diyorum ki: “Muhafazakar olmak”, “dindar olmak” demek değildir. Olamaz. Gayet devrimci olarak da dindar olunur. Gayet solcu olarak da dindar olunur hatta. Bu da başka bir yazının konusu olur.

a.k.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: