Veee nükleer dramda başladı!


https://i1.wp.com/www.dunyabulteni.net/resim/250x190/2011/03/15/etkilenme.jpg

JAPONYA’ da meydana gelen nükleer patlamalar sonucu yayılan radyasyondan etkilendiği tespit edilenler tecrit ediliyor; bu sırada duygusal anlar da yaşanıyor

Deprem ve tsunamiden zarar gören Japonya’nın kuzeydoğusundaki Fukuşima 1 nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe çıkan yangın, söndürüldü. Japon Jiji haber ajansı, yangının Japonya’da konuşlandırılmış ABD birliğinin askerleri tarafından söndürüldüğünü duyurdu. Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, yaptığı açıklamada, reaktördeki yangının bir hidrojen patlamasından kaynakladığını belirtmişti.
https://i1.wp.com/fotogaleri.haber7.com/album//670320110315111653264.jpg
RADYASYON YAYILDI

Japonya Başbakanı, Japonya’nın kuzeydoğusundaki depremde zarar gören Fukuşima 1 nükleer santralindeki reaktörlerden radyasyon yayıldığını açıkladı. Fukuşima’da yayılan radyasyonun insan sağlığını etkileyecek derecede olduğu açıklayan Japonya Başbakanı Naoto Kan, televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, 4 numaralı reaktörde yangın çıktığını ve radyasyon oranının tehlikeli bir şekilde arttığını duyurdu.

Naoto Kan, “Santrale 20-30 kilometre yakın mesafede bulanan vatandaşlarımızdan bulundukları ev veya işyerinden dışarıya çıkmamalarını rica ediyorum” diye konuştu.

Hükümet sözcüsü Yukio Edano ise santralden atmosfere yayılan hidrojenin radyoaktif madde taşıdığını ve insan sağlığı için tehlike teşkil ettiğini belirtti. Edano, “Nükleer yakıtın kendisi yanmıyor, yangını kontrol altına almak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Edano, artan radyasyon oranının insan sağlığı için zararlı olduğunu da sözlerine ekledi. Yetkililer, Cumartesi günü meydana gelen reaktör patlamasının ardından, santrale 20 kilometre mesafede oturan 200 binden fazla kişinin bölgeyi terk etmesini istemişti.
https://i2.wp.com/fotogaleri.haber7.com/album//500220110315111709128.jpg
NÜKLEER TECRİT BAŞLADI

Japonya’da sızan radyasyondan etkilenenler tecrit ediliyor. Nihonmatsu’da radyasyona maruz kalan bir genç özel bölümün arkasında annesiyle ve köpeğiyle vedalaştı. Göz yaşartan ayrılık dünyaya böyle yansıdı. Japonya’da kabus sürüyor. Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki ikinci patlama endişeleri artırdı. Bölge boşaltılıyor, sızan radyasyondan etkilenenler tecrit ediliyor. Görüntüler dramatik. Nihonmatsu’da radyasyona maruz kalan bir genç özel bölümün arkasında annesiyle ve köpeğiyle vedalaştı. Göz yaşartan ayrılık dünyaya böyle yansıdı.

DSÖ: JAPONYA’NIN ÖNLEMLERİ DOĞRU

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Japonya’nın, Fukuşima’daki nükleer santralden sızan radyasyondan halkı korumak için doğru önlemler aldığını bildirdi.

DSÖ Sözcüsü Gregory Hartl, Japonya’nın, radyasyon sızıntısı nedeniyle kendilerinden bölgeye uzmanlar göndermesini talep etmediğini, ancak uzmanların beklemede olduklarını söyledi.

Gregory Hartl, Japon yetkililerin şu ana kadar tahliye, sığınak sağlama ve potasyum iyodid stoklarının yeniden konumlandırılması dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri aldığını kaydetti. Hartl, bunların mevcut radyasyon sızıntısı seviyesinde genelde üzerinde anlaşmaya varılan kamu sağlığı önlemleri olduğunu sözlerine ekledi.
https://i2.wp.com/www.dunyabulteni.net/resim/250x190/2011/03/15/japonya-nukleer-tecrit.jpg
TOKYO’DA RADYASYON ARTTI

Fukushima nükleer reaktöründeki hidrojen patlamalarının ardından, normalde bir yıl boyunca maruz kalınabilecek radyasyonun 400 katı kadar sızıntı meydana geldiği belirtildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, nükleer santrale 20 ila 30 kilometre mesafede oturan halktan evlerinden çıkmamalarını istedi. Ulaştırma Bakanlığı da uçakların nükleer santralin üzerinden uçmamaları talimatını verdi. Başkent Tokyo ve çevresinde dahi radyasyon seviyesinin yükseldiği açıklandı.

Fotoğraflar: Reuters
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: