Yaşayan bir kültür evi


Sultanahmet semtinde şirin mi şirin bir konak, misafirlerini ağırlıyor. Bir kültürün temsilcisi olarak hayatta yol alan bu konak, içinde barındırdığı koleksiyonlarla, antika eşyalarla adeta bir kültür evi gibi hizmet veriyor.
https://i2.wp.com/medya.zaman.com.tr/2011/01/01/konak01.jpg
Tarihin ve sessizliğin akışına kapılıp yürürken Sultanahmet sokaklarında birden çıkıverir insanın karşısına Erten Konak. Sultanahmet Camii’ne sanki bitişik duran bu konak, Boğaz ile İstanbul’un meşhur pek çok simge yapısına sadece yürüme mesafesinde muhteşem bir konumda. Şirin bahçesinden içeri adım atar atmaz misafirlerine güler yüzüyle ‘hoş geldin’ diyor. 2. derece tarihî eser olan konağın hikâyesi 1900’lü yıllara dayanıyor. Konağın bugünkü ev sahipleri 1934 yılından itibaren hukukçu olan Erten ailesi. Konağın dününü, bugününü öğrenmek için Avukat Cavidan Erten’e kulak kesiliyoruz: “Konağın sahibi, zamanında General Cemal Kuter ve ailesiydi. İç ve orta sofalı, bahçeli ev; olgun bir tarih evi modeli olarak yaşıyor. Bir kentsel yaşam geleneğini taşımak için biz bu evi restore ettik ve kültür evi olarak yaşatmaya karar verdik.”

Biz de o kültür evinden içeri süzülüyoruz, özenle seçilmiş antikalar arasında sofayı, odaları geziyoruz. Her eşyada Cavidan Hanım’ın zevkindeki inceliği ve tarihin izini yakalıyoruz. Bu konakta rastgele hiçbir eşyaya yer yok. Gözümüz General Cemal Bey’i arıyor, onu göremiyoruz ama Erten ailesine ait birçok ize rastlıyoruz. Soyisimleri Erten’i (sabahın ağardığı vakit) verdikleri konaktan hiçbir şeyi esirgememişler. Eşyaların hikâyesini Cavidan Hanım’dan dinleyelim: “Aldığınız eğitim, gördükleriniz, yaşadıklarınız birikiminiz oluyor. Bu birikim doğrultusunda kültürünüze uygun davranıyorsunuz. Biz de aile olarak eski ve yaşanmışa değer verdiğimiz için ailenin mevcut değerlerine sahip olduk. Bunlar, konağın paşa girişinde sergilenen Osmanlı berat ve tapuları koleksiyonu. Aile büyüklerinin bizzat yaptıkları eserler ve kullandıkları objeler yaşamımızın bir parçası.”

Konağın misafirleri, küçük bir etnografik müzeye girmiş hissiyatına kapılıyor. Eski iğne oyalı yazmaları, gelinlikleri, kaftanları görmek mümkün. Her bir odada bambaşka bir antika eşyayla karşılaşmamak imkânsız. Üsküdar ve Horhor gibi antik eşya satan merkezlerden 40 yıllık bir zaman içinde aile tarafından alınan 100 yıllık pirinç karyolalar odalara tek tek serpiştirilmiş. Ailenin bizzat kültürleri için biriktirdikleri eşyaları da yine odaların tefrişinde kullanılmış.

https://i1.wp.com/medya.zaman.com.tr/2011/01/01/konak02.jpg

Her bölümü ayrı bir zerafet içeren Erten Konak’ta Avukat Cavidan Erten’in emeği var.

Konakta bir dut ağacının gölgesinde hizmet veren kahvaltı salonu ve kafede, Erten ailesinin sahip olduğu camaltı resim ve gelin aynaları koleksiyonunu da görmek mümkün. Sergilenen camaltı eserleri arasında; çeyiz ya da düğün hediyesi olarak alınan Şahmeran, Deniz Kızı, Tavus Kuşu, Camii, İbrikli kompozisyonları ve gelin aynaları bulunuyor. Düğünden sonra yeni evlenen çiftin evine asılacak olan aynanın camaltı resmi kız tarafından, çerçevesi ve camaltı aynası oğlan tarafından alınırmış. En çok yapılan camaltı şahmeran resimleri ise, Anadolu halkının inanç ve geleneği doğrultusunda mutlaka evlerde bulundurulurmuş. Şahmeran bir evin bereketi olarak düşünülürmüş her zaman. Bu nedenle gelin bereketi ile gidermiş yeni yuvasına.

Erten ailesinin en büyük arzusu Erten Konak’la turizme sabah vakti gibi ışık tutmak. Siz de bu mekânda konaklamak, bir öğle yemeği yemek istiyorsanız yolunuzu Sultanahmet’e düşürmenizi öneririz.

 

kaynak: zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: