Başörtülü Aday Yoksa Oy da Yok!


http://basortuluadayyoksaoydayok.wordpress.com/

2 Mayıs 1999’da seçim kazanarak milletvekili olan Merve Kavakçı’ya başörtülü bir kadın olduğu için had bildirilmesinin üzerinden tam 12 yıl geçti. Bu 12 yıl içinde başörtülü kadınlar, 28 Şubat darbesinin de etkisiyle, eğitim, çalışma ve seçilme haklarının ellerinden alındığı, kamusal alan ilan edilen tüm mekanlardan, hastahane ve mahkemelerden bile dışlandıkları uzun, acı ve sıkıntılarla dolu bir dönem yaşadılar. 12 yıl sonra artık, 28 Şubat sürecinin ülke barışına ve demokratikleşme sürecine verdiği zarar ortadadır ve bu süreç geniş kesimler tarafından kınanmaktadır.

Gelinen bu noktada, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da, “28 Şubat’ın artık esamesi okunmuyor, 28 Şubat bitmiştir” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Doğrudur, Türkiye sivilleşme yolunda önemli adımlar atmıştır, askeri vesayet endişesi azalmıştır ancak kamuoyu önünde başörtülü kadınlara sosyal ve siyasal hakları ve itibarları iade edilmedikçe 28 Şubat süreci bitmiş olmayacaktır. Bu sebeple, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, 28 Şubat’ın son kalıntısı olan başörtüsü ayrımcılığına karşı çıkmaya ve AK Parti saflarında siyaset yapmak üzere başvuruda bulunan başörtülü kadın milletvekili aday adaylarına seçilebilecek sıralardan listelerde yer vermeye davet ediyoruz.

Her fırsatta meydanlarda başörtüsü sorununu çözeceğini beyan eden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Sayın Devlet Bahçeli’yi, Sayın Selahattin Demirtaş’ı, Sayın Numan Kurtulmuş’u , Sayın Mustafa Kamalak’ı, Sayın Yalçın Topçu’yu ve tüm siyasi parti liderlerini, bu sözlerinin taahhüdü olarak parti örgütlerindeki başörtülü milletvekili aday adaylarını listelerinde seçilebilecek sıralardan aday göstermeye çağırıyoruz.

Başörtülü kadınların aday adaylıklarını listelerin üst sıralarından adaylıklara çevirmeyen, temsiliyet haklarını talep etmek için bu seçim döneminde de beklemelerini salık veren tüm siyasi girişim ve partiler, bizlerin gözünde samimiyet ve güvenilirliklerini kaybetmiş olacaklardır. Geçen seçim dönemlerinde, sivilleşme ve demokratikleşme konusundaki öncelikli hassasiyetimiz sebebiyle kayıtsız şartsız desteklediğimiz tüm siyasi partilere, bu seçim döneminde bir şart koşuyor ve uyarıyoruz:

Başörtülü aday yoksa oy da yok!

Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi

Reklamlar

3 responses to this post.

 1. Posted by jasmina batur on Mart 26, 2011 at 12:56 pm

  Çok güzel bir toplantı olmuş ,inşallah ses getirir.Lakin bir şeyi merak ettim,okuyucuların affına sıgınarak soruyorum , bu kadar yazar çizer hukukçu bir araya gelip bu faideli açıklamayı yaptılar ,buraya kadar herşey güzel , peki içlerinden bir tanesi bile x bir partiden aday olmayı düşündümü. Aralarından varda ben mi duymadım acaba. Sorunun bir parçasıysak çözümde de yer almalıyız , önemli olan vekil olmak değil , başörtülü bir bayanın da meclisde yer alma mücadelesinde yer almak. Seçilir seçilmez alınır , alınmaz o ayrı , siyasi partiler bu konuda ne kadar duyarlı; bildiğim kadarıyla öle öne çıkacak isimler arasında başörtülü arkadaşlarımız yok ,en azından basın veya xxx yollardan duymadık .Gönül isterdi ki , bu arkadaşlarımızdan en az bir tanesi , başörtülü olanlardan aday adaylıgı içün müracat etsin, ve akabinde de bu basın açıklamaları olsa idi çok daha SES getirirdi .Sakın akıllara gelmesin yapılanı tasvip etmediğim , inanın buna canı gönülden destek verip katılıyorum ,( başörtü mücadelesinde tıp fak 4. snf atılmış biri olarak…)Konuşuyoruz hemde çok,herşeyi konuşuyoruz amma çözüme sıra gelince ,basiretimiz mi baglanıyor ?.Toplum önünde belirli kariyere sahip başörtülü arkadaşlarımız keşke aday olsaydı da bizlerde destek verseydik .hani biraz amiyane tabir olacak ama sölemeden gecemicem , un yok şeker yok ,helva istiyorum deme …

 2. Giresun’dan milletvekili olmak isteyen bayan diyordu ki : Eğer başkanım isterse (RTE’den bahsediyor) başörtümü çıkarıp meclise girerim.

  Böylesi tağutların olduğu bir yerde esasen böylesi toplantıların amacı: “biz burdayız” demektir. Ben orda değilim ve belki bir erkek olarak konuşmamam gerekir. ama “biz burdayız”.

 3. Posted by jasmina batur on Mart 26, 2011 at 2:04 pm

  ” Biz burdayız ” demek ,sorunun bir parçası oldugu bilincindedir .O zaman taşın altına elimiz olmalı. Giresun’daki başını açan bayan benim ölçüm olamaz,parti lideri isterse , başımı açarım diyen kişi zaten davasında samimi değildir.

  Hak verilimiyorsa , alacaksın hakkını , der atalarımız.

  benim demek istediğim yanlış anlaşılmasın ,evet yapılan bu açıklamayı canıııı yürekten destekliyorum .Lakin başörtlü bir arkadaşımıza ,adaylık için teklif gitmemişse bile , kendi başvurup o süreci ,yaşarken bu açıklamalar yapılsaydı daha etkili olurdu. kimbilir…Siyasetin yumuşak karnı, olan bu dönemlerde ,provakötörlere malzeme olmamak adına ,belkide hayırlısı bu şekildedir, KİMBİLİR…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: