Vittorio, Filistinlilerden bile daha Filistinliydi!


https://i2.wp.com/globalvoicesonline.org/wp-content/uploads/2011/04/vittorio-arrigoni-205x300.jpg

Matthew Kalman

İsrail ablukasını kıran 2008 Ağustos’undaki ilk Özgür Gazze gemisindeydi. Bir ay sonra bir balıkçı teknesinde insan kalkanı olduğu esnada İsrail donanmasının kullandığı su topu saldırısında fırlayan bir camla yaralandı.

Vittorio Arrigoni’nin göbek adı Ütopya idi. Buna rağmen, son üç yılının çoğunluğunu Gazze cehenneminde, İsrail ordusunun taciz ettiği Filistinli balıkçılara insan kalkanı olarak ve dünyaya bilgi aktararak geçirdi.

Gerilla Blogu”, İtalya’daki radikal çevrelerde takip edilen bir blogdu. Filistin halkına bağlığı ve “Dünyadaki en ırkçı rejim olarak” nitelediği “Tel Aviv’deki Siyonist” rejimin “suçları” hakkında tutkulu yorumlar yayınladı. Kaçırılmasından birkaç saat önce ve arkasından Gazze’de silahlı kişilerce öldürülmesinden önceki son gönderisinde, İsrail’in “habis-rezil-alçak ablukasına” karşı Mısır sınırı altındaki Gazze tüneli altındaki mücadeleyi, “hayatta kalmak için görünmez savaşı” olarak övdü.

https://i1.wp.com/www.timeturk.com/resim/detayresim/vittorio%20Arigoni.jpg
“Gazze’den Vik” imzalı her gönderi, “İnsan Kalın” üstelemesiyle bitiyordu. Bu ifade aynı zamanda İsrail’in 2009’daki Dökme Kurşun Operasyonu sırasında, Gazze’de kalmayı seçen çok az sayıdaki gazetecilerden biri olarak yaşadıklarını anlatan kitabın da başlığı. Tüm dünyada Filistin’e gönül verenler arasında, Arrigoni’nin piposu, sağlam görüntüsü ve yüzündeki hızma Gazze’nin insani yüzü olmuştu.

Arigoni, 36 yıl önce Milan yakınlarında Besena Brianza’da doğdu. İsyanın kanında olduğunu söylerdi. Sağ kolunda Arapça “direniş” anlamına gelen mukavemet yazan dövmesi vardı. Son söyleşinde şunları söylüyordu: “Partizan bir aileden geliyorum. Dedelerim, Nazi-Faşist işgaline karşı İtalya’da savaştı ve can verdi. Belki de bu yüzden, kanımda ve DNA’mda beni özgürlük ve insan hakları mücadelesine iten bir şeyler var”.

İsrail ablukasını kıran 2008 Ağustos’undaki ilk Özgür Gazze gemisindeydi. Bir ay sonra bir balıkçı teknesinde insan kalkanı olduğu esnada İsrail donanmasının kullandığı su topu saldırısında fırlayan bir camla yaralandı. Kasım 2008’de başka bir balıkçı teknesindeyken İsraillilerce tutuklandı ancak Operasyon Dökme Kurşun’dan önce Gazze’ye dönmeyi başardı.

Uluslararası Dayanışma Hareketi (ISM) ve Gazze’ye Özgürlük Hareketi’ndeki (FGM) arkadaşları arasında, kaçırılması ve öldürülmesi, İsrail askerlerince katledilen Rachel Corrie ve Tim Hurndall’ın ölümleri benzeri bir matem yarattı. ISM’nin eylemcilerinin organize ettiği Gazze ve Ramallah’taki yüzlerce kişi arkadaşlarının yası için yürüdü. İtalya’da benzer yürüyüşler yapıldı.

ISM’nin kurucularından Hüveyde Arraf, “İnanılır gibi değil. Onu öldürenlerden daha fazla Filistinliydi” diye şaşkınlığını ve üzüntüsünü anlatıyor.

FGM kurucularından Greta Berlin, Gazze’de kalan yabancı eylemcilerin mücadelesini durduramayacağını söyledi. Kaçırma, Filistinli-İsrailli sinema yönetmesini Juliano Mer-Hamis’in suikastının ardından geldi.

Berlin, The Independent’a şunları söyledi. “Juliana öldürüldü, şimdi de Vik. Bu cinayetlerin sürmesi bizi son derece üzdü. Eğer bu cinayetlerin arkasındakiler, bırakacağımızı sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Tıpkı Rachel Corrie’nin İsrail’ce katledilişinde olduğu gibi, Filistinlilere adalet için çalışmak yüzlerce kişi geldi. Yine aynısını yapacağız”.

*Vittorio Arrigoni’nin yakın dostu.

Kaynak:Timetürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: