O su, kir ve tuzundan arınmış!


https://i0.wp.com/www.dunyabizim.com/images/news/25994.jpg
Usfan Vadisi’ni bilir misiniz? Ya da Tufle Kuyusu? Nebiler Nebisinin bereketlendirdiği kuyu!

Medine’ye yaklaşık 60 km uzaklıkta bir vadi burası. Rahmet Peygamberi (s.a.v.)’in yalın ayak dolaştığı vadi. Yeşilliği, ince elenmiş kumları, taşmış sel suları ve Tufle Kuyusu ile meşhurdur. Ha birde Usfan Vadisi’ne nazır aziz Osmanlı kalesini unutmamak lazım. Yollar yorucudur burada. Arabayla gitmek sıkıntı, yürümek sıkıntıdır. Ama Rahmet Peygamberi Efendiler Efendisinin, yalın ayak o mübarek topraklarda gezdiğini düşündüğünüzde gönlünüzü bir huzur kaplar. Yollar kolaylanır, zorluklar sarp kayalar ardındaki tılsımlı hazine gibi sofranıza kurulur. Hele birde Medine’nin o sıcak, nemli havasında bir bardak Tufle Kuyusu’nun suyundan içtiniz mi derdin, kederin, yorgunluğun izi kalmaz.

25995
Usfan Vadisi ve kusuyna gidilen yol

Feyizli ve efsunlu Usfan Vadisi mucizesi

Usfan Vadisi diyoruz ama nedir, neresidir bu vadi, mucizesi nelerdir diye sorarsanız; hemen kaynaklara bile göz atmaksızın şu hadis-i şerifi söyleriz: Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Medine-i Münevvere’den Mekke’ye veda haccına gidiyorlardı. Yol güzergâhında Usfan Vadisi’nde duraklayarak kadim dostu, yoldaşı Hazreti Ebubekir Efendilerimize: “Burası hangi vadidir” diye sorarlar. O da: “Usfan Vadisi’dir” cevabını verir. Bunun üzerine Efendiler Efendisi şöyle buyururlar: “Hud ve Salih, Beyt-i Atik’i haccetmek maksadıyla telbiye ede ede, kıldan peştamel ve alaca yünden gömlek giymiş bir halde, burunları lifli, kızıl genç develer üzerinde bu vadiden geçmişlerdi.” Bu köyün sakinleri Efendimize (s.a.v.) sularının kirli ve tuzlu olduğuna dair şikâyette bulundular. Bunun üzerine Rahmet Peygamberi Efendimiz (s.a.v.) gösterilen kuyuya tebassuk ediyor ve su berraklığa, saflığa kavuşuyor. Bu mübarek kuyudaki su halen duruluğunu koruyarak Efendimiz (s.a.v.) mucizesini canlandırırken, tadı da bir o kadar anlatılmaz enfesliktedir.

Usfan Tufle kuyusu
Usfan Tufle kuyusu

Minik tavsiye

Medine-i Münevvere’ye yolcu gidiyorsa aklı hep Ravza-i Mutahhara’dadır. Zemzemdedir… Hurmadadır. Mescid-i Nebevi’de ibadet etmek, eman dilemek arzulanandır ama aklınızda bulunsun benden size minik bir tavsiye Medine-i Münevvere’ye komşunuz, arkadaşınız, akrabanız gidiyorsa isteyeceğiniz ilk isteklerden biri de o Tufle Kuyusu’nun suyundan olmalı; çünkü bu kuyu Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tebassuk eylediği bir kuyudur ve buradaki suyu tadan insanın gönlü, kalbi cilalanır. Organları şifa bulur. Bedenen kendini dinç hisseder biiznillah.

Usfan Vadisinde Osmanlı Kalesi
Usfan Vadisinde Osmanlı Kalesi
Usfan vadisinde bulunan kuyular
Usfan vadisinde bulunan kuyular

İktibas : Dünyabizim.com/Hatice Tüfekci

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: