Afrika kıtasının gerçek boyutu ve önemi


Coğrafya ve haritaların gerçek sınırları her geçen gün daha da belirginleşiyor. Afrika kıtasının haritalarda bize gösterilerden daha büyük olduğu ortaya çıktı. Batılı emperyalistlerin haritaları kendi çıkarları çerçevesinden çizdiğini belirten uzmanlar, “Coğrafya, bir coğrafyacı açısından “Bilgi için bilgi’ gibi görünse de, gerçekte dünya kaynaklarına egemen olmanın aracıdır” dedi.

Uzmanlar, uluslar arası şirketlerin doğal kaynakları ve emek gücünü sömürmek için haritalardaki gerçek sınırların ortaya çıkarılmasına karşı çıktıklarını belirtti. Coğrafyanın ve haritacılığın stratejik olduğunu belirten uzmanlar, bugün dünyanın birçok yerinde gerçek manada coğrafya derslerinin verilmemesinin arkasında sömürgecilik ruhunun yattığını bildirdi.

Dünya haritasının yeniden gerçek şekliyle çizilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, örneğin Afrika kıtasını içine ABD, Çin, Hindistan, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, İsviçre, Japonya, Batı Avrupa ve birkaç ülkeyi daha yerleştirmeniz halinde gerçek boyutuna ulaşılabileceğini kaydetti.

Afrika kıtasında 1 milyara yakın insanın yaşadığını belirten uzmanlar, kara kıtanın daha milyarlarca insanı içinde barındırabileceğini söyledi. Uzmanlar, emperyalistlerin asırlardır diğer ülkeleri Afrika’dan uzak tutmak için genelde kıtadaki çöl ve kıtlık resimlerini kullandığını vurguladı.

Afrika kıtasının içine alabileceği 100 ülke…

kaynak : timetürk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: