42 yılın satır başları – Muammer KADDAFİ


KANSIZ DARBEYLE İKTİDAR! 1969 yılında Libya Kralı İdris’i askeri darbeyle deviren Albay Muammer Kaddafi, 41 yıl sürecek iktidarının da temelini atmış oldu. Darbe gerçekleştiği sırada Kral İdris, Türkiye’de, Bursa kaplıcalarında tedavi görüyordu. Yeğeni veliaht El Rida radyo ile tahttan vazgeçtiğini bildirdi ve ev hapsine alındı. Monarşi lağvedildi ve yeni Libya Arap Cumhuriyeti ilan edildi.

KRALI DEVİRDİ, KRAL KARŞILADI! Aslında bir kralı devrirek iktidarı ele geçiren Muammer Kaddafi’ye ilk uluslararası çağrı, darbeden iki ay sonra Rabat’ta gerçekleştirilecek olan Arap Zirvesi’ne Kaddafi’yi çağıran Fas Kralı Hassan oldu.

40 YILLIK RESİMDEKİ İRONİ! İktidarı ele geçirmesinin ardından iki yıl geçmişti ki Kaddafi, Arap liderleri tarafından hemen benimsendi. Ardarda bölgesel temaslarına başlayan Kaddafi’nin bu fotoğrafı gerçekten ironik. Resimdekiler: (Soldan sağa) Libya Lideri Muammer Kaddafi, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Sudan Devlet Başkanı Cafer El Nimeti, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad. Bu resimde devlet başkanı düzeyinden temsil edilen ülkelerden ikisi Arap Baharı’yla rejim değişikliğine uğradı. Libya’da ise Kaddafi’ye düştü gözüyle bakılıyor. Yani 4 ülkeden üçünde ihtilal yaşandı.

BİR DEVRİN BAŞLANGICININ FOTOĞRAFI! Henüz 27 yaşında iktidara el koyan Muammer Kaddafi’nin üllkesi Libya, kısa zamanda Batı karşıtı grupların oyun sahası olmakla eleştirilmeye başlandı. Emperyalizm ile savaşma iddiasındaki örgütler Libya’nın askeri ve finansal desteğini arkasına aldı. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün lideri Yaser Arafat ile bu fotoğrafı uzun süre unutulmadı

VE YEŞİL KİTABIN İCADI Muammer Kaddafi, 20. yüzyılın diğer politik figürlerinin de gerçekleştirdiği gibi, İslam sosyalizmi olarak adlandırdığı siyasi felsefesini “Yeşil Kitap” adını verdiği 1975-1979 arasında üç cilt halinde yayınlanan kitabı ile açıkladı. Kaddafi, hem Marksizmden hem kapitalizmden ayrılan “evrensel üçüncü yol” teorisini ortaya koyuyordu. Kaddafi yıllarca ülkeyi bu kitapla yönetti


TUNUS VE MISIR’LA BİRLEŞME DİREKTEN DÖNDÜ! Arap Birliği fikrinin ateşli savunucusu Kaddafi’nin Tunus ile birleşme girişimi 1974’de başarısızlıkla sonuçlandı. Mısır ve Libya arasındaki tam bir birleşme sağlama tasarısı ise, iki ülkenin karşılıklı suçlamaları nedeniyle başarısızlığa uğradı. 1977’de bu çekişmeler silahlı bir çatışmaya ve diplomatik ilişkilerin kopmasına yol açtı.


ANTİ EMPERYALİST CUMHURİYET 1970’te Libya’nın “özgür bir Arap demokratik cumhuriyeti” olduğunu belirten yeni bir anayasa oluşturarak, ABD’nin ve İngiltere’nin ülkedeki askeri üslerini kapattı. Ayrıca, bütün yabancı bankaları ve petrol işletmelerini kamulaştırdı. İtalyanların mal varlığına el koyarak göçe zorladı. Kaddafi Ruslar ise daima yakın ilişkiler kurdu. Dönemin SSCB Başkanı Brejnev ile kurduğu dostluk özellikle ABD ve batı ülkelerini sinirlendirdi.

SAVAŞ ÇANLARI ÇALIYOR! Sovyetler’le bu yakınlaşmanın ardından ABD’nin Libya’ya ve Kaddafi’ye karşı agresif politikası başladı. 1981’de Amerikan Exxon petrol şirketi Libya’dan çekildi, Başkan Reagan, ülkedeki Amerikalılar’dan Libya’yı terk etmelerini istedi.


KADDAFİ’YE KARŞI GİZLİ CIA OPERASYONU! ABD ile gerilen iplerin ardından ABD’nin gizli operasyonlarla Kaddafi rejimini hedef aldığı ortaya çıktı. Kasım 1985’te CIA tarafından Kaddafi yönetimine karşı gizli operasyonlar yapıldığı tespit edildi. Roma ve Viyana’daki İsrail havayolları bürolarına Filistinlilerce (Ebu Nidal grubu) yapılan saldırıların (Aralık 1985) Libya tarafından desteklendiğini ileri süren ABD, Libya’nın eylemlerinin ABD’nin ulusal güvenliğini ve dış siyasetini tehdit ettiğini iddia etti.

VE ABD BOMBALARI LİBYA’DA! Libya ile gerilen ilişkiler sonunda savaşa kadar uzandı. ABD, Libya’yı 1986’da bombaladı! Libya’yı uluslararası terörün kışkırtıcısı olarak gören ABD, 15 Nisan 1986’da ABD uçakları Trablusgarp ve Bingazi’ye saldırdı. Kaddafi’nin ikametgâhı ve karargâhı bombalandı. Kaddafi’nin yara almadan atlattığı bu saldırıda eşi ve iki oğlu yaralandı; evlat edinmiş olduğu kızı öldü

“ADAMI KAHRAMAN YAPTIK” ABD’nin Libya’yı bombalamasının Kaddafi’yi birçok terör grubunun gözünde kahraman yaptığını söyleyen ABD eski başkanı Jimmy Carter, hükümeti ağır bir dille eleştirdi

LOCKERBIE BOMBALAMASI! Kaddafi, 21 Aralık 1988’de bomba yerleştirdikleri Pan-Am havayollarına ait bir yolcu uçağının İskoçya’nın Lockerbie kenti üzerinde patlamasına ve 270 kişinin ölümüne neden oldukları ileri sürülen 2 Libya vatandaşını yargılanmak üzere Amerikan ve İngiliz makamlarına teslim etmeyi reddetti. Bunun üzerine BM, Libya’ya hava ulaşımı ve askeri ambargo kararı aldı.

AMBARGO 2.7 MİLYAR DOLARLIK ÖZÜRLE KALKTI! Libya’nın, 1988’de gerçekleşen Lockerbie faciasındaki sorumluluğunu resmen kabullenmesi üzerine, BM yaptırımları Eylül 2003’te kaldırdı. Libya, ABD ve İngiltere ile anlaşma imzalayarak, kurbanların ailelerine 2.7 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

ARAP BAHARI, KADDAFİ İÇİN KARA KIŞA DÖNDÜ Tunus Lideri Bin Ali’nin devrilmesiyle başlayan Arap Baharı, bugün Trablus’ta Kaddafi’nin konutunun bombalanmasıyla son aşamasına ulaştı. 41 yıllık iktidarın ardından sırada kim var sorusu akla geliyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: