Parazit İnsan


Parazitlik bir yaşam biçimidir. Tercih değildir aksine mecburiyettir. Çünkü sana verilmeyen ile yaşamını idame ettirmenin bir yoludur. Ve kaderin bir cilvesidir ki üzerinde parazit olarak yaşanılan canlı hep zarar görür. Olayın biyolojisi  böyle. Birde bunun sosyolojik izdüşümü mevcuttur.

Uğraşmadan yaşamak kolaydır. Nasıl olsa birileri bulmuş deyip olanı kullanmak/tüketmek kadar rahat şey yok. Zaten buna meyilli olan insan bir de bu sistem kendisine dayatıldığında öylece kolay kanalize olur ki bu yola. Pirim/şeyhim söyler ben yaparım, üstadım demiş ben kullanırım. “Bir sürü şey var neresinden başlayacağım ve neresini okuyacağım, en iyisi yapılmışı/söylenmişi kullanmak daha iyi vs. vs.”

Görünen o ki parazit olarak yaşamak çoğularını rahatsız etmiyor. Etmesi gerekiyor ama etmiyor. Etmesi gerekmiyor diyen olmayacağını düşündüğüm için bunu ispatlama yoluna girmiyorum ve bu kabul üzerinden devam ediyorum. Parazit olarak yaşamak insanı neden rahatsız etmez? Ya farkına varmıyordur ya da bu o kişi için gayet rahat bir hayat haline gelmiştir. Farkına varmaz çünkü birileri onun yerine düşünüp parsa toplar ve onun farkına varmaması için herşeyi yapar. Parazit yaşam ona kolay gelir ama öylesine kendini kandırır ki şahıs ürettiğini sanır.

Bir de ahlak var ki ahlaki ayırdımın farkına varmak için zihninizi az da olsa kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Parazit olan bir bireyin zihni faaliyetlerini az da olsa kullanabiliyor olduğunu kabul edersek işimiz biraz kolay: Bu insan bir şekilde eleştirel gözle hayata bakabilecektir ve parazit olmaktan kurtulacaktır. Ya az da olsa zihnini kullanmaktan uzak ise?

Allah bizi korusun.

a.k.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: