“Kitap Okumuyoruz” Tellallığı


Azıcık sıkışan kitap okumayan bir toplumuz diyor. Biraz daha bilimsel takılan Japonya şu kadar okur, Almanya şu kadar okur demeye başlıyor. Daha da abartan kitap okumuyoruz biden bir şey olmaz diye veryansın ediyor. Ergenlik çağımda ben de dedim itiraf ediyorum ama artık bunun bir bunalım, bir aşağılık duygusu olduğuna inanıyorum. Müslüman jargonundan haberdar olanlar ise ilk emir “oku” bu sebeple de okumak çok önemlidir diyor. Bu kadar sığ bakıyor yani mevzuya.
Okumak kötü bir şey okumamalıyız gibi bir şey söylemek, böyle bir şeyi savunmak veya savunmayı düşünmek gibi bir cahillik etmek istemem.

Kitap okumuyoruz tellallığı yapanların ne “Yunus Emre”den ne “Aşık Veysel”den ne “diz dersi”nden haberdar olmadıkları aşikar. Bunu diyorum ama bilimin okuma eylemini içinde bulunduran araştırma, makale yazma, bilimsel veri elde etme gibi yöntemlerini de göz ardı etmiyorum.

O kadar çok kitap yazılıyor ki, öte taraflarda o kadar çok “çok satılan” kitaplar var ki ve çoğu o kadar boş ki üzülmeyin tellallar, biz o kadar çok okumamakla aslında çok da kötü bir iş yapmıyoruz.

Yaptığımız kötü işler var elbet. Mesela merak etmiyoruz. Mesela neden dünyadayız umrumuzda değil. Mesela insanlar neden aç, birileri neden ve nasıl bu kadar zengin bilmiyoruz. Mesela bu adamlar bu atom bombasını nasıl üretiyor ve neden bu kadr çok üretiyor umrumuzda değil.

Vesselam.

Adem K.

Reklamlar

One response to this post.

  1. olaya hikmet ile bakabilmişsiniz? kim demiş okumuyormuşuz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: