Avrupa Ülkeleri’nde Öğrenci Protestoları


Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da binlerce öğrenci hükümetin reformlarını protesto ediyor.

Reformların akademik özgürlükleri kısıtlayacağı görüşünü savunan öğrenciler, kent merkezinde toplandı.

Öğrenciler kent genelinde yürüyüşe geçerek, Kabine’den sunulan değişiklikleri reddetmesi çağrısında bulunacak.

Öğrenciler ve üniversiteler, okul harcı konulmasını da içeren yeni reformların siyasetçilere eğitimle ilgili daha çok yetki vermesinden endişe ediyor.

Planlanan reformla profesörler ve öğrencilerin oluşturduğu kurullara iş adamları ve siyasetçilerin yer almasının yolu açılabilecek.

Çek Cumhuriyet Hükümeti reformların eğitim standartlarını yükseltmek ve eğitime daha çok fon sağlamak için gerekli olduğunu bildiriyor.

Yürüyüşün başka kentlerde de planlandığı kaydedildi.

İspanya gençleri de sokaklarda

Öte yandan İspanya – Barcelona’da da on binlerce öğrenci şehri bloke ederek gösterilerine devam ettiler.

İspanya’da on binlerce öğrenci, eğitim alanında yapılan kesintiler ve ekonomik krizi protesto etmek için binlerce öğrenci sokaklara çıkıp, büyük şehirlerinde gösteriler yaptı.

Gösterilerin en olaylısı Barcelona kentinde olurken, sayıları 50 bini bulan gençler, şehir merkezini adeta bloke etti. Göstericilerin, yürüyüş güzergahlarındaki çöp bidonlarını ve bir arabayı yakma girişiminden dolayı çıkan olaylarda en az iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Barcelona’daki borsa binasına ve bazı banka şubelerine yumurta, taş, şişe ve boya atan üniversite öğrencileri, bazı yerlerde camların kırılmasına neden oldu.

“Bu soygunu biz ödemeyeceğiz” ve “Kamu üniversitelerini kurtaralım” yazılı pankartlarla yürüyen gençler ile polis arasında çıkan olaylardan dolayı şehir trafiği durdurulurken, yaklaşık 60 bin kişinin ziyaret ettiği Mobil Dünya Kongresi’ndeki işadamları da uzunca bir süre fuar alanında mahsur kaldı, güvenlik sebebiyle çıkmalarına izin verilmedi.

Ekonomik krizden dolayı Katalonya özerk bölgesinde öğrenci harçlarına yüzde 7,6 oranında artış yapılmış, eğitim sektöründe çalışanların maaşlarında yüzde 3 kesinti yapılmış ve ayrıca çalışma saatleri de haftalık 35’den 37,5 saate çıkarılmıştı. Katalonya’daki üniversite çalışanları ve öğrenciler geçtiğimiz 17 Kasım’dan sonra bugün ikinci kez greve gittiler.

Öte yandan üniversite öğrencilerinin gösterileri Madrid, Valencia, Sevilla kentlerinde ve Galisya bölgesinde de geniş katılımla yapıldı.

TimeTurk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: