Tedirginiz, ümitliyiz ( Milat )


11 gün önce Suriye’de yaşanan olayları dünyaya doğru bir şekilde ulaştırmak amacıyla bu ülkeye giden Gazetemiz yazarı Adem Özköse ve kameraman Hamit Coşkun’dan haber alınamıyor.  Özköse ve Coşkun 10 Mart tarihinde gazetemizi arayarak İdlib yakınlarında olduklarını, durumlarının iyi olduğunu aktarmıştı. Özköse ve Coşkun’a ulaşılması için resmi kurumlar çalışma başlattı.

FERHAT AÇIL

SURİYE’DEKİ yaşanan insanlık dramını bir gazeteci gözüyle dünyaya duyurmak amacıyla 10 gün önce Suriye’nin İdlib kentine giden Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’dan haber alınamıyor. 5 gündür haber alamayan gazetecilerle ilgili olarak diplomatik kaynaklar devreye girerken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gazetecilerin bulunması için girişim başlattıklarını ve en kısa sürede sonuç almayı hedeflediklerini kaydetti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise “Her türlü imkanları seferber ettik” diye konuştu.

Suriye’de yaşanan vahşeti Türkiye ve Dünyaya duyurmak amacıyla 5 Mart tarihinde Suriye’ye giden Milat gazetesi yazarı ve Gerçek Hayat Dergisi Ortadoğu Temsilcisi Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun en son 10 Mart Cumartesi günü gazetemizi arayarak İdlib Şehri’ne vardıklarını kaydetmişti. Bu tarihten itibaren haber alınamayan Özköse ve Coşkun hayatlarından endişe ediliyor.

“Hayatlarından endişe ediyoruz”

Milat Gazetesi merkezinde düzenlenen basın açıklamasında konu hakkında bilgi veren Milat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Adakoğlu, Dışişleri Bakanlığı nezlinde girişimlerde bulunduğunu belirtti. Gazeteciler arkadaşlarımızın hayatından endişe duyduklarını aktaran Adakoğlu, “Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Daire Başkanlığı, Suriye’nin Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye’nin Halep Konsolosluğu aracılığı ile Özköse ve Coşkun hakkında girişimde bulunduğu bilgisini verdi. Biz, hükümetimizin bu konuda gerekli çalışmaları yapacağından eminiz. Suriyeli yetkililerden de arkadaşlarımız için gerekli çalışmaları yapmasını bekliyoruz” dedi.

“İçişleri Bakanlığı derhal devreye girmeli”

Adem Özköse ve Hamit Çoşkun’dan haber alınmamasının üzüntücü verici bir durum olduğunu dile getiren Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Türkmen, İçişleri Bakanlığı’nın derhal harekete geçmesini ve uluslararası ilgili kuruluşları harekete geçirmesini talep etti. Türkmen, “Adem Özköse bizim Ortadoğu ve Asya’daki son gelişmelerle ilgili en önemli bilgi kaynaklarımızdan birisi. O bir savaş muhabiri, insan haklarına duyarlı bir insandı. Aynı amaçla Suriye’de yaşananları doğru bir şekilde aktarmak için bu ülkeye gittiğini biliyoruz. Gazeteci arkadaşlarımızdan haber alınamaması gerçekten çok üzücü ve vahim bir durum. Suriye’de ciddi insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Adem ve Hamit kardeşimizin akıbeti hakkında İçişleri Bakanlığı’nın derhal harekete geçmesini, uluslar arası ilgili kuruluşları harekete geçirmesini talep ediyoruz.  Bu icraatını ilgiyle neticesini bekliyoruz” diye konuştu.

“Sağ salim gelmelerini ümit ediyoruz”

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay ise, “Arkadaşlarımızdan haber alamamış olmak üzücü bir durum. Arkadaşlarımız Mesleki bir çalışma için Suriye’de bulunuyor. Dünyanın en riski gruplarından biri gazetecilik. Gazeteciler yıllardır savaş bölgeler, kriz ortamlarında, doğal afetlerin yaşandığı bölgelerde haber elde etmek amacıyla çok zor şartlar çok büyük riskler alarak görev yapıyorlar. İnşallah en kısa zamanda Suriye hükümeti yetkililerinin arkadaşlarımıza ulaşacağını ve arkadaşlarımızın sağ salim Türkiye’ye geleceğini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ümitlerimizi diri tutuyoruz”

Mazlumder İstanbul Şubesi Koordinatörü ve Milat Gazetesi Yazarı Demet Tezcan, gazeteci arkadaşlarımızın sağ salim dönmeleri için duacı olduklarını bu manada ümitlerini diri tutuklarını ifade etti. Tezcan, “Adem, bizlere pek çok savaş bölgesinde, çatışma ortamında haberler ulaştırdı. Çok önemli röportajlara imzalar attı. Yine ümit ediyorum Adem dönecek ve her zaman diri tuttuğu heyecanı ile bizlere neler olup bittiğini inşallah kendisi anlatacak. Bizler kurumlar olarak, gazeteci arkadaşlar olarak Adem, dönünceye kadar elimizden gelen desteği, çaba ve gayreti ortaya koyacağımıza belirtmek istiyorum. Milat’ta arkadaşlarımıza sonuna kadar sahip çıkacak ve biz de Milat’a elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

“Umudumuzu koruyoruz”

Milat Gazetesi Yazarı Nevzat Çiçek de, “Umudumuzu koruyoruz. Her ne kadar Suriye’de gerçekten gazetecilerin durumu çok zorsa hele hele Türkiye’de Suriye meselelerine duyarlı olan bir gazeteci Suriye’ye gitmişse bundan tabi ki Suriye’deki olayları da göz önüne aldığımızda gerçekten korkuyoruz. Korkmamızın nedeni daha önce gazetecilerin Suriye’de yaşadıklarının çok net ortaya çıkması” şeklinde konuştu.

Kamalak: Üzgünüz

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise, “İki değerli kardeşimizden haber alınamıyor olması üzüntü vericidir. Tüm kurumlar gazeteci kardeşlerimiz için zaman kaybetmeden ivedi bir şekilde yoğun çaba sarf etmelidir. Dileriz ki kardeşlerimizden sağlıklı ve iyi haberler alırız. Tüm yetkililerden ve Suriye’den açıklama bekliyoruz” diye konuştu.

“Kabul edilemez bir durum”

BBP Lideri Mustafa Destici de, “Gazeteci arkadaşlarımız ateş çemberi içinde görevlerini yapmaya çalışırken Suriye hükümeti ve ilgililerinin acizliklerinden ve sahip çıkmamalarından dolayı uzun süredir kayıplar. Bu kabul edilemez bir durumdur. Başta hükümet ve medyayı olmak üzere sorumlu olmaya davet ediyoruz. Görevlerini yerine getirmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek için gazeteci kardeşlerimiz oradaydı. Şimdi hepimizin görevi onları o ateş çemberinden çıkartmaktır. Biran önce ailelerine kavuşmaları en büyük dileğimizdir”

“Endişe duyuyoruz”

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da, “Suriye’de yaşanan dramı dünyaya duyurmak için gazeteci arkadaşlarımız Adem Özköse ve Hamit Çoşkun bir hafta önce İdlip’e gittiler. Amaçları Baas rejimin dünya ile irtibatlarını koparttığı, yardıma muhtaç Suriyelilerin sesini dünyaya duyurmaktı. Tüm çabalarımıza rağmen 5 gündür kendilerinden haber alamıyor ve hayatlarından endişe ediyoruz. Arkadaşlarımıza ulaşılması için somut adımların atılmasını istiyoruz” dedi.

“Gazeteciler bombalanıyor”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekrekter Yardımcısı Zafer Atay, “Suriye’de otorite yok. Güvenlik de yok. Orası bir savaş alanı değil ama savaş alanı gibi. Normalde savaş alanında Cenevre sözleşmesi geçerlidir. Gazeteciye kimse dokunamaz. Kimse çalışmasını engellenemez. Bu ortamda ne olacağı belli değil. Esad gazetecileri bilerek bombalıyor. Onun için gazeteci arkadaşların Suriye’de çok dikkatli olması lazım” dedi.

“Gazeteciler bir an önce bulunsun”

MAZLUMDER Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, Suriye’de yaşanan olayları takip etmek için İdlib kentine giden iki Türk basın mensubundan haber alınamadığını belirterek, “İki gazeteci arkadaşımızın biran önce bulunmalarını istiyoruz” dedi. Çelik, “Özköse ile Coşkun haber alınamamaktadır, yetkililerin bir an önce onları bulmalarını istiyoruz. Gazetecilerin hayatlarından endişeliyiz. Umarız bu iki gazeteci kardeşimize bir şey olmadan Dışişleri Bakanlığı gereken girişimde bulunmalı. İki gazetecinin kazasız belasız ailelerine kavuşmalarını diliyoruz” dedi.

Bakanlık devrede

Dışişleri Bakanlığı Basın enformasyon Daire Başkanlığı kayıp gazeteteciler için dün sabah saatlerinde Suriye’nin Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye’nin Halep Konsolosluğu nezdinde girişimlerde bulunduklarını aktardı. Konu ile ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, “ Gerekli girişimleri başlattık. En kısa sürede bir sonuca ulaşmayı ümit ediyoruz” açıklaması yaptı.

 “Duyarlılık bekliyoruz”

Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un yakınları, sevenleri ve sivil toplum temsilcileri konuyla ilgili bilgi almak amacıyla Dışişleri Bakanlığı önünde önceki gün gece boyunca bekledi. Bakanlık yetkilileriyle görüşmek isteyen gruptakiler adına gazetecilere açıklamada bulunan Muhammet Halil Kaya, Suriye’de yaşanan vahşeti kamuoyuna yansıtmak amacıyla bir hafta önce Suriye’ye giden iki basın mensubundan 4 gündür haber alamadıklarını söyledi. Basın mensuplarının yaşamından endişe ettiklerini belirten Kaya, Dışişleri Bakanlığı yetkililerden bu konuda duyarlılık beklediklerini vurguladı. Gazetemiz Ankara temsilcisi Aslan Değirmenci ise, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı ilk görüşmenin ardından bakanlık yetkililerinin konuyu takip ettiklerini ve bir açıklama yapacaklarını bildirdi. Gruptakiler daha sonra Suriye’nin Ankara Büyükelçiliğine gitti. Bina önünde açıklama yapan Eyüp Gökhan Özekin, ”Dünyanın hiçbir yerinde gazeteci, yardım gönüllüleri ve sivillere zarar verilemez. Arkadaşlarımızın yaşamından endişe ediyoruz. Suriyeli yetkililerden açıklama bekliyoruz” diye konuştu. Özekin, basın mensuplarının durumuyla ilgili bilgi alana kadar elçilik önünde toplanmayı sürdüreceklerini belirtti.

Eylemler aralıksız devam ediyor

Öte yandan Gazeteci arkadaşlarımızın yakınları, STK’lar, bazı gazeteciler, siyasi parti temsilcileri Dışişleri Bakanlığı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar. Mazlumder yetkilileri ise Dışişleri Başkanlığı’na dilekçe vererek olay hakkında basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklamalara AGD’li gençler ve Alperen Ocakları destek verdi. 16 Temmuz Gençlik Hareketi-Anadolu Ahde Vefa Derneği Mazlum-Der, İHH ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da Suriye Büyükelçiliği önünde eylemlerini aralıksız olarak sürdürüyor.

Davutoğlu: Yoğun çaba sarf ediyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de kaybolan Türk gazeteciler için her türlü girişimi yaparak, onların sağ salim dönüşleri için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Davutoğlu, Gerek Suriye yönetimi gerek ilgili taraflar nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve bulunmaya devam ettiklerini söyledi. Davutoğlu, ”Tabii bu tür durumlarda saygı gösterilmesi gereken husus; gazetecilerin, basın mensuplarının güvenliğidir. Olağanüstü şartlarda görev yapan basın mensupları bazı risklerle karşılaşabilirler, ama kim nerede olursa olsun basın mensuplarının görevlerini yaparken onların güvenliğinin teminat altına alınması lazım. Son dönemde Suriye’de uluslararası basından da hepimizi üzen kayıplar oldu. Bu Suriye’deki durumun ne kadar ciddi bir noktaya geldiğini gösteriyor. Bizim basın mensuplarımız için de her türlü girişimi yaparak sağ salim dönüşleri için yoğun çaba sarf ediyoruz. Onların ülkemize sağ ve salim dönmelerini temenni ediyoruz” dedi.

Suriye’ye seyahat konusunda ”dikkatli olun”

”Ülkemizin dışarıda aktiviteleri arttıkça bu tür olaylarla karşılaşılıyor” diyen Davutoğlu, ”En son Afganistan’da kaçırılan bir işçimizi biliyorsunuz. Geçen hafta kurtarmıştık. Nerede olursa olsun bütün vatandaşlarımızı takip etme gücümüz ve irademiz vardır. Bu konuda bütün çabalarımızı sürdüreceğiz. Özellikle Suriye’de son günlerde yaşadığımız gelişmeler sonucunda vatandaşlarımızın Suriye seyahatleri konusunda son derece dikkatli olmalarını özellikle rica ediyoruz” diye konuştu.

Erdoğan: İran devreye girmeli

Suriye’de kaybolan iki arkdaşımın durumlarını yakından takip ettiklerini kaydeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı nezdinde çalışmalarının devam ettiğini, uluslararası camiaanın bu konuda duyarlı olmalarını istedi. Erdoğan;”İki arkadaşımızla ilgili Dışişleri Bakanlığı nezdinde çeşitli girişimler yapıldı. Süreç yakın takiptedir. Bazı dedikodular duyuyoruz, takip edeceğiz. Uluslararası camiayı bu noktada uyarıyoruz. Başta İran olmak üzere bu noktada hassas olmalarını istiyoruz” dedi

MİLAT GAZETESİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: