ÖSYM’nin Kalemi Kırılıyor


sendika.org/12.7.12

KPSS sınavına dair iddialar, şüpheleri arttıran yeni bilgilerle ve tanıklıklarla kuvvetleniyor. Beyaz Kalem yayınevinin yayınladığı kitapçıkla ÖSYM sorularının neredeyse birebir olması ÖSYM Başkanı’nın tezlerini çürüttü. Diyarbakır’da ise bir dershane sahibi “soruları bana satmaya kalktılar” diyerek tanıklığını açıkladı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçtiğimiz cumartesi günü lisans mezunlarının girdiği, ancak “Soruları sızdırıldı” iddiasının gündeme geldiği KPSS2012 sınav sorularını ve yanıt anahtarını açıkladı. ÖSYM’nin yayımladığı sorular ve şıklarıyla, bir yayınevinin sitesinde sınavdan sonra yayımlanan ve “sızdırıldığı iddia edilen” sorular aynı çıktı. Bazı soruların, ÖSYM’nin kitapçığındaki sırasıyla aynı sırada sorulduğu, şıklarının dizilişinin bile aynı olduğu görüldü. ÖSYM Başkanı Demir “Sorular sızdırıldı” iddiaları için “Adaylar zihinlerinde ne kaldıysa, bunu kâğıda döktüler” dese de dün ortaya çıkan bu durum, KPSS’de kuşkuları artırdı…

Şıkları bile hatırlamışlar
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in, “adayların akıllarında kaldığını” iddia ettiği bu sorularla, Beyaz Kalem’in sitesinde sınav günü çıkan 57 soruyu karşılaştırılınca çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

– 57 soru birbirinin aynı; hem ÖSYM, hem de ‘pdf’ dosyasında.

– 9 soru, ÖSYM’nin kitapçığındaki gibi aynı sırada soruluyor. Yani ÖSYM’de 1. soru, internette yayınlanan ‘pdf’ dosyasında da 1. soru olarak yer alıyor.

– 8 soruda şıkların dizilişi, ÖSYM ve ‘pdf’ dosyasında bire bir aynı.

– 7 soruda, yalnızca harf eksiği var. Örneğin ÖSYM’de 40. sorudaki “Çubuk” kelimesi, ‘pdf’te “Çubu” diye yer alıyor.

7 Temmuz Cumartesi günü saat 09.30’da başlayan ve 120 dakika süren Genel Yetenek Testi ve Genel Kültür Testi’nin her birinde 60 soru yer alıyordu. İnternet sitelerinde ise Genel Kültür Testi’nin 60 sorusundan 57’si yer almıştı.

Üstelik en akılda kalıcı güncel bilgilere dayanan 3 soru nedense soruları akılda tuttukları ve yayınevine aktardıkları iddia edilen öğrencilerin aklında kalmamıştı. Bu basit sorular akılda kalmazken haritalar ve grafikler aynen akılda kalmıştı.

Yine aynı Fener!
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise soruların dışarıya sızdırılmasına adı karışan Beyaz Kalem ile ilgili önemli bir veriye ulaşmış Beyaz Kalem Yay. Ltd. Şti. Yönetiminde Deniz Fener Derneğ’nin Ankara Şube Başkanı Mevlüt Koca’nın bulunduğunu Ticaret Odası kayıtlarına dayanarak açıklamıştı.

Ali Demir ne demişti

ÖSYM Başkanı Ali Demir iddialar üzerine şöyle demişti: “İnternet sitelerinde yayınlanan sorular ile KPSS’deki sorular bire bir aynı değil. Kelime farklılıkları var, değişiklikler çok açık. İmla hataları var. Bizim tespitimiz şu; adaylar kafalarında kalan soruları, çıkar çıkmaz bir kâğıda yazdılar ve bunu dershaneye götürdüler. Yani zihinlerinde ne kaldıysa, bunu kâğıda döktüler. Dershaneler böyle organizasyonlar yapıyor, adaylardan 1-2 soru ezberlemelerini istiyorlar. Zaten çarşamba günü sorular yayımlanınca göreceksiniz, bire bir aynı olmadığını. İçim rahat, sızma söz konusu değil, temiz bir sınav.”

Ve bir tanık çıktı: Sorular satıldı
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2012 KPSS sınavına giren üç kişiyle birlikte dün (11 Temmuz) parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, soruların satıldığını, şahitlik etmeye ve savcılık soruşturması açıldığında ifade vermeye hazır insanlar olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da soruların satıldığı iddiası ilk defa Dicle Haber Ajansı tarafından haber yapılmış, ajans sınav sorularını sınav bitmeden yayımlamıştı. Ancak iktidar kanadı bunu “KCK operasyonunun intikamı” olarak hafife almaya çalışmıştı. Ve sınav sorularının satıldığına dair ilk tanık ortaya çıktı. Diyarbakır’da bulunan Bilim Dershaneleri sahibi, kimliğini bilmediği kişilerin sınavdan 12 gün önce dersaneleri dolaşarak soruları 25 bin TL’ye sattıklarını söyledi.

ANF’ye konuşan Bilim Dershanesi sahibi Tayip Hanas, kimliğini bilmediği kişilerin kendisini ziyaret ederek sınav sorularını 25 bin TL’ye satmak istediklerini söyledi. Sınav tarihinden önce dershanelerin ziyaret edildiğini ve para verebilecek öğrencilerin bulunması arayışına giren çete üyelerinden birinin kendisini de ziyaret ettiğini belirten Hanas, “Bana güvenebileceğim kişiler varsa 25 bin TL’ye soruları verebileceklerini söyledi. Bu parayı vermeyi kabul edecek kişilerin parayı iki tarafın da güvenebileceği bir emanetçiye teslim edeceklerini ve sınav öncesi gece sınava gireceklerin bir evde bir araya getirilerek 120 soru ve cevabı ezberleteceklerini ve hiçbir şekilde telefon kullandırmadıklarını söylediler. Sınav sabahı ise aynı grubun sınava girecek kişileri kendi araçları ile sınav yerine götüreceklerini, sınavdan sonra ise sınav başarılı geçmişse emanetçi kişiye arayarak ‘sınav iyi geçti’ diyerek parayı teslim alacaklarını söylediler” şeklinde konuştu.

Bunu kabul etmediğini ifade eden Hanas, bu şekilde birçok kişiye soru ve cevapların satıldığını, savcılık soruşturma açması halinde tanık olduklarını anlatabileceğini söyledi. ANF’ye bilgi veren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir öğretmen ise sadece kendisinin aynı aileden 17 kişinin toplam 425 bin TL para ödeyerek sınav soru ve cevaplarını aldıklarını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen öğretmen, Diyarbakır’da AKP’ye yakınlığı ile bilinen Şeyh ailesinden aralarında ev hanımı, öğrenci ve memur olan 17 kişinin sınava girdiğini ve sınav sonuçları açıklandığında bu kişilerin 90 üzerinde puan alacaklarını ileri sürdü.

Adaylar ÖSYM’nin kalemini kırıyor

2012 KPSS sınavına dair kuşkular giderek artarken KPSS mağduru gençler yeni bir eyleme hazırlanıyor. ÖSYM’ye “güvenilirliği olmayan bir sınavla bizi ölçme-seçme-değerlendirme” demek için 13 Temmuz Cuma günü saat 19.00’da Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydan’ına yapacağımız yürüyecekler. Taksim Meydanı’ndaki basın açıklamasının ardından adaylara ÖSYM tarafından sınav öncesi dağıtılan kalemler kırılacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: